152evler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yıldırım, Bursa)
Bursa ili Yıldırım ilçesine bağlı 152evler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.998 kişi (TÜİK).
152evler Mahallesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 152evler Mahallesi'nin haritası, Yıldırım ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 152evler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.998 kişidir. 2007 yılında 8.892 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,8 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
152evler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 152evler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.998 kişidir. 2007 yılında 8.892 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,2 arttı.
152evler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre 152evler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.998 | -1,5 |
| 2021 | 9.136 | 0,0 |
| 2020 | 9.132 | -1,1 |
| 2019 | 9.229 | 1,8 |
| 2018 | 9.064 | 0,3 |
| 2017 | 9.034 | -2,3 |
| 2016 | 9.245 | 0,3 |
| 2015 | 9.217 | 1,1 |
| 2014 | 9.113 | -1,6 |
| 2013 | 9.265 | -1,4 |
| 2012 | 9.393 | 0,0 |
| 2011 | 9.392 | 0,6 |
| 2010 | 9.338 | 4,0 |
| 2009 | 8.983 | 1,8 |
| 2008 | 8.820 | -0,8 |
| 2007 | 8.892 | - |
152evler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 152evler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 152evler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.570, sandığa gidenlerin oranı %78,0. En çok oyu %46,9 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %40,3 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 2.311 | 46,9 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.983 | 40,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 269 | 5,5 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 125 | 2,5 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 94 | 1,9 |
| İkram Akkaya | SAADET | 51 | 1,0 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 19 | 0,4 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 12 | 0,2 |
| Hasan Aydın | BTP | 10 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 8 | 0,2 |
| Diğer (14) | 44 | 0,9 |
Yıldırım Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.570, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %41,8 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,6 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oktay Yılmaz | AK PARTİ | 2.053 | 41,8 |
| Mehmet Önder Mutlu | CHP | 1.894 | 38,6 |
| Nimetullah Narman | YENİDEN REFAH | 353 | 7,2 |
| Ferit Gürsoy | ZAFER PARTİSİ | 239 | 4,9 |
| Ayhan Özbek | İYİ PARTİ | 153 | 3,1 |
| Abdullah Kocamaz | SAADET | 71 | 1,4 |
| Mahkum Taş | DEM Parti | 30 | 0,6 |
| Sercan Atakan | BTP | 21 | 0,4 |
| İlker Kılıç | MEMLEKET | 20 | 0,4 |
| Fethullah Özsoy | HÜDA PAR | 17 | 0,3 |
| Diğer (11) | 60 | 1,2 |
Yıldırım Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.570, sandığa gidenlerin oranı %78,0. En çok oyu %40,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %38,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.960 | 40,1 |
| CHP | 1.856 | 38,0 |
| YENİDEN REFAH | 375 | 7,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 272 | 5,6 |
| İYİ PARTİ | 163 | 3,3 |
| SAADET | 87 | 1,8 |
| DEM Parti | 34 | 0,7 |
| DP | 24 | 0,5 |
| MEMLEKET | 21 | 0,4 |
| BTP | 18 | 0,4 |
| Diğer (11) | 74 | 1,5 |
152evler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 152evler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.629, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %53,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.167 | 53,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.226 | 37,5 |
| Sinan Oğan | 527 | 8,9 |
| Muharrem İnce | 22 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.633, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %56,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.264 | 56,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.495 | 43,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.629, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %40,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.388 | 40,4 |
| CHP | 1.314 | 22,2 |
| İYİ PARTİ | 832 | 14,1 |
| MHP | 482 | 8,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 268 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 246 | 4,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 106 | 1,8 |
| MEMLEKET | 89 | 1,5 |
| BBP | 55 | 0,9 |
| GENÇPARTİ | 23 | 0,4 |
| Diğer (10) | 61 | 1,0 |