Çakmak Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Harmancık, Bursa)
Bursa ili Harmancık ilçesine bağlı Çakmak Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 167 kişi (TÜİK).
Çakmak Mahallesi, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Çakmak Mahallesi'nin haritası, Harmancık ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Çakmak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 167 kişidir. 2013 yılında 294 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %43,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,0 ile Haşim Ali Arıkan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Çakmak Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Çakmak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 167 kişidir. 2013 yılında 294 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %43,2 azaldı.
Çakmak Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Çakmak Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 167 | -9,2 |
| 2021 | 184 | -5,2 |
| 2020 | 194 | -7,2 |
| 2019 | 209 | -7,1 |
| 2018 | 225 | 0,9 |
| 2017 | 223 | -3,0 |
| 2016 | 230 | -5,7 |
| 2015 | 244 | -9,6 |
| 2014 | 270 | -8,2 |
| 2013 | 294 | - |
Çakmak Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Çakmak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Çakmak Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 157, sandığa gidenlerin oranı %97,5. En çok oyu %51,5 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %35,4 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 67 | 51,5 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 46 | 35,4 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 6 | 4,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 4 | 3,1 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 2 | 1,5 |
| Nazif Kara | DP | 2 | 1,5 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,8 |
| Mehmet Emin Türkmen | TKH | 1 | 0,8 |
| Abdurrahman Önder | MİLLET | 1 | 0,8 |
Harmancık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 157, sandığa gidenlerin oranı %97,5. En çok oyu %56,0 ile Haşim Ali Arıkan (CHP) aldı, ikinci sırada %31,9 ile Yılmaz Ataş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Haşim Ali Arıkan | CHP | 79 | 56,0 |
| Yılmaz Ataş | AK PARTİ | 45 | 31,9 |
| Ahmet Can | YENİDEN REFAH | 5 | 3,5 |
| Bekir Şenol | HÜDA PAR | 3 | 2,1 |
| İsmail Barakba | DP | 3 | 2,1 |
| Oğuzhan Üzü | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,4 |
| Mehmet Aslan | İYİ PARTİ | 1 | 0,7 |
| Öznur Tosun | DSP | 1 | 0,7 |
| Mehmet Ferdi Ayaz | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,7 |
| Ramazan Yakın | SAADET | 1 | 0,7 |
Harmancık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 157, sandığa gidenlerin oranı %97,5. En çok oyu %51,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %37,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 69 | 51,1 |
| AK PARTİ | 51 | 37,8 |
| YENİDEN REFAH | 5 | 3,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 3,7 |
| DP | 2 | 1,5 |
| İYİ PARTİ | 1 | 0,7 |
| BTP | 1 | 0,7 |
| MİLLET | 1 | 0,7 |
Çakmak Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Çakmak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 156, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %77,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %14,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 99 | 77,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 19 | 14,8 |
| Sinan Oğan | 8 | 6,2 |
| Muharrem İnce | 2 | 1,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 156, sandığa gidenlerin oranı %85,3. En çok oyu %83,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %17,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 107 | 83,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 22 | 17,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 156, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %50,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,9 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 62 | 50,8 |
| YENİDEN REFAH | 17 | 13,9 |
| MHP | 14 | 11,5 |
| CHP | 12 | 9,8 |
| MEMLEKET | 5 | 4,1 |
| İYİ PARTİ | 5 | 4,1 |
| VATAN PARTİSİ | 2 | 1,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,6 |
| HAK-PAR | 1 | 0,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1 | 0,8 |
| Diğer (1) | 1 | 0,8 |