Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Büyükorhan, Bursa)
Bursa ili Büyükorhan ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 391 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Büyükorhan ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 391 kişidir. 2007 yılında 598 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %34,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %45,0 ile Kamil Turhan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 1,965 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 391 |
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 391 kişidir. 2007 yılında 598 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %34,6 azaldı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 391 | -1,8 |
| 2021 | 398 | -5,2 |
| 2020 | 420 | -0,7 |
| 2019 | 423 | -8,8 |
| 2018 | 464 | -7,6 |
| 2017 | 502 | -9,1 |
| 2016 | 552 | -3,5 |
| 2015 | 572 | -9,6 |
| 2014 | 633 | -0,5 |
| 2013 | 636 | 4,4 |
| 2012 | 609 | 13,0 |
| 2011 | 539 | -5,3 |
| 2010 | 569 | -3,6 |
| 2009 | 590 | -6,6 |
| 2008 | 632 | 5,7 |
| 2007 | 598 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 341, sandığa gidenlerin oranı %75,4. En çok oyu %52,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %35,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 128 | 52,0 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 88 | 35,8 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 9 | 3,7 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 8 | 3,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 6 | 2,4 |
| İkram Akkaya | SAADET | 4 | 1,6 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 1 | 0,4 |
| İlhan Çetin | HAK-PAR | 1 | 0,4 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,4 |
Büyükorhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 341, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %45,0 ile Kamil Turhan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %29,6 ile Mustafa Oktay (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kamil Turhan | AK PARTİ | 108 | 45,0 |
| Mustafa Oktay | CHP | 71 | 29,6 |
| Ahmet Korkmaz | YENİDEN REFAH | 35 | 14,6 |
| Sevim Alkış | İYİ PARTİ | 8 | 3,3 |
| Feride Şimşek | ZAFER PARTİSİ | 8 | 3,3 |
| İsmail Şaşkın | SAADET | 6 | 2,5 |
| Filiz Dumludağ | HKP | 1 | 0,4 |
| Ahmet Portakal | BTP | 1 | 0,4 |
| Ahmet Faruk Günay | MİLLET | 1 | 0,4 |
| Talha Akçay | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,4 |
Büyükorhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 341, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %39,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 97 | 39,3 |
| CHP | 93 | 37,6 |
| YENİDEN REFAH | 23 | 9,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 5,3 |
| İYİ PARTİ | 12 | 4,9 |
| SAADET | 5 | 2,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,8 |
| BTP | 1 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,4 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 331, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %51,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %40,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 135 | 51,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 105 | 40,2 |
| Sinan Oğan | 19 | 7,3 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 331, sandığa gidenlerin oranı %77,3. En çok oyu %52,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %47,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 131 | 52,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 119 | 47,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 331, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %33,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 87 | 33,3 |
| CHP | 77 | 29,5 |
| İYİ PARTİ | 55 | 21,1 |
| MHP | 14 | 5,4 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 3,1 |
| BBP | 4 | 1,5 |
| TİP | 4 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 4 | 1,5 |
| MEMLEKET | 3 | 1,1 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,4 |
| Diğer (2) | 2 | 0,8 |