Demirtaş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yumurtalık, Adana)
Adana ili Yumurtalık ilçesine bağlı Demirtaş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 595 kişi (TÜİK).
Demirtaş Mahallesi, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Demirtaş Mahallesi'nin haritası, Yumurtalık ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Demirtaş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 595 kişidir. 2013 yılında 704 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %15,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,2 ile Aydın Kütükoğlu (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 21,839 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 595 |
Demirtaş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Demirtaş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 595 kişidir. 2013 yılında 704 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %15,5 azaldı.
Demirtaş Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Demirtaş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 595 | -11,1 |
| 2021 | 669 | 12,4 |
| 2020 | 595 | 3,7 |
| 2019 | 574 | -5,4 |
| 2018 | 607 | -3,3 |
| 2017 | 628 | -2,0 |
| 2016 | 641 | -6,4 |
| 2015 | 685 | 1,2 |
| 2014 | 677 | -3,8 |
| 2013 | 704 | - |
Demirtaş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Demirtaş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Demirtaş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 501, sandığa gidenlerin oranı %95,0. En çok oyu %45,2 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %42,3 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 202 | 45,2 |
| Zeydan Karalar | CHP | 189 | 42,3 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 46 | 10,3 |
| Kazım Kürşad Erdil | AP | 2 | 0,5 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 1 | 0,2 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 1 | 0,2 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Sevil Aracı | EMEP | 1 | 0,2 |
| Azad Seyitoğlu | OCAK | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Yumurtalık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 501, sandığa gidenlerin oranı %95,0. En çok oyu %43,2 ile Aydın Kütükoğlu (MHP) aldı, ikinci sırada %35,5 ile Erdinç Altıok (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Aydın Kütükoğlu | MHP | 191 | 43,2 |
| Erdinç Altıok | CHP | 157 | 35,5 |
| Şahin Olgun | İYİ PARTİ | 75 | 17,0 |
| Kenan Deniz | DP | 7 | 1,6 |
| Uğur Karataş | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,9 |
| Enver Çelik | YENİDEN REFAH | 3 | 0,7 |
| Mustafa Örün | MİLLET | 2 | 0,5 |
| Özgür Tekin | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Armağan Buldu | DSP | 1 | 0,2 |
| Süleyman İnci | SAADET | 1 | 0,2 |
Yumurtalık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 501, sandığa gidenlerin oranı %95,0. En çok oyu %45,0 ile MHP aldı, ikinci sırada %38,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 199 | 45,0 |
| CHP | 168 | 38,0 |
| İYİ PARTİ | 59 | 13,3 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 0,7 |
| DP | 3 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 3 | 0,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| EMEP | 2 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,2 |
| MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Demirtaş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Demirtaş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 430, sandığa gidenlerin oranı %86,7. En çok oyu %58,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 212 | 58,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 136 | 37,6 |
| Sinan Oğan | 11 | 3,0 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 430, sandığa gidenlerin oranı %89,1. En çok oyu %63,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 241 | 63,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 137 | 36,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 430, sandığa gidenlerin oranı %86,7. En çok oyu %39,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 138 | 39,3 |
| CHP | 92 | 26,2 |
| MHP | 47 | 13,4 |
| İYİ PARTİ | 34 | 9,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 10 | 2,9 |
| MEMLEKET | 8 | 2,3 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 2,3 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,3 |
| BBP | 1 | 0,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1 | 0,3 |
| Diğer (4) | 4 | 1,1 |