Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Ceyhan, Adana)
Adana ili Ceyhan ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.985 kişi (TÜİK).
Esentepe Mahallesi, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esentepe Mahallesi'nin haritası, Ceyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.985 kişidir. 2007 yılında 2.994 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %0,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %51,9 ile Kadir Aydar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.985 kişidir. 2007 yılında 2.994 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %0,3 azaldı.
Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.985 | 1,6 |
| 2021 | 2.939 | -1,6 |
| 2020 | 2.987 | -1,2 |
| 2019 | 3.022 | 0,9 |
| 2018 | 2.994 | -6,2 |
| 2017 | 3.193 | 1,0 |
| 2016 | 3.162 | -1,2 |
| 2015 | 3.200 | -0,1 |
| 2014 | 3.203 | -0,0 |
| 2013 | 3.204 | 0,2 |
| 2012 | 3.198 | 0,4 |
| 2011 | 3.186 | -0,7 |
| 2010 | 3.209 | 2,0 |
| 2009 | 3.147 | 2,5 |
| 2008 | 3.070 | 2,5 |
| 2007 | 2.994 | - |
Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.780, sandığa gidenlerin oranı %86,1. En çok oyu %49,9 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %23,8 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 716 | 49,9 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 342 | 23,8 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 274 | 19,1 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 30 | 2,1 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 22 | 1,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 19 | 1,3 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 6 | 0,4 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 5 | 0,3 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| Eyyup Kebude | YTP | 4 | 0,3 |
| Diğer (9) | 13 | 0,9 |
Ceyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.780, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %51,9 ile Kadir Aydar (CHP) aldı, ikinci sırada %22,9 ile Erol Kahraman (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kadir Aydar | CHP | 738 | 51,9 |
| Erol Kahraman | AK PARTİ | 325 | 22,9 |
| Cemal Gök | DEM Parti | 261 | 18,4 |
| Gazi Örlün | YENİDEN REFAH | 33 | 2,3 |
| Yıldıray Korkutan | HÜDA PAR | 23 | 1,6 |
| Alemdar Öztürk | İYİ PARTİ | 22 | 1,6 |
| Erkan Alkanat | TKP | 5 | 0,3 |
| Yusuf Çek | BTP | 4 | 0,3 |
| Emrah Özpolat | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Fatma Gezer | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,1 |
| Diğer (4) | 6 | 0,4 |
Ceyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.780, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %46,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %22,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 660 | 46,7 |
| AK PARTİ | 315 | 22,3 |
| DEM Parti | 302 | 21,4 |
| YENİDEN REFAH | 68 | 4,8 |
| İYİ PARTİ | 22 | 1,6 |
| HÜDA PAR | 22 | 1,6 |
| SOL PARTİ | 4 | 0,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| BTP | 3 | 0,2 |
| DP | 3 | 0,2 |
| Diğer (6) | 10 | 0,7 |
Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.762, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %57,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %41,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 800 | 57,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 582 | 41,5 |
| Sinan Oğan | 13 | 0,9 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.764, sandığa gidenlerin oranı %79,5. En çok oyu %58,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %41,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 815 | 58,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 568 | 41,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.762, sandığa gidenlerin oranı %82,3. En çok oyu %49,0 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %33,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 669 | 49,0 |
| AK PARTİ | 454 | 33,3 |
| CHP | 114 | 8,4 |
| MHP | 50 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 14 | 1,0 |
| SOL PARTİ | 12 | 0,9 |
| TİP | 10 | 0,7 |
| YENİDEN REFAH | 5 | 0,4 |
| MEMLEKET | 4 | 0,3 |
| GENÇPARTİ | 2 | 0,1 |
| Diğer (6) | 7 | 0,5 |