Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çukurova, Adana)
Adana ili Çukurova ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.811 kişi (TÜİK).
Esentepe Mahallesi, Adana ilinin Çukurova ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esentepe Mahallesi'nin haritası, Çukurova ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.811 kişidir. 2007 yılında 908 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %99,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,3 ile Emrah Kozay (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.811 kişidir. 2007 yılında 908 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %99,4 arttı.
Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.811 | 3,6 |
| 2021 | 1.748 | 0,3 |
| 2020 | 1.743 | 7,7 |
| 2019 | 1.618 | -0,1 |
| 2018 | 1.620 | 0,5 |
| 2017 | 1.612 | 2,9 |
| 2016 | 1.566 | 2,0 |
| 2015 | 1.536 | 0,2 |
| 2014 | 1.533 | 6,5 |
| 2013 | 1.440 | 7,8 |
| 2012 | 1.336 | 71,3 |
| 2011 | 780 | -1,3 |
| 2010 | 790 | -24,8 |
| 2009 | 1.051 | 12,4 |
| 2008 | 935 | 3,0 |
| 2007 | 908 | - |
Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.392, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %54,4 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %32,7 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 587 | 54,4 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 353 | 32,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 64 | 5,9 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 21 | 1,9 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 19 | 1,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 10 | 0,9 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 4 | 0,4 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 3 | 0,3 |
| Ali Geçioğlu | MİLLET | 3 | 0,3 |
| Hakan Buldu | DSP | 2 | 0,2 |
| Diğer (9) | 14 | 1,3 |
Çukurova Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.392, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %53,3 ile Emrah Kozay (CHP) aldı, ikinci sırada %26,8 ile Firdevs Cingözler (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Emrah Kozay | CHP | 561 | 53,3 |
| Firdevs Cingözler | MHP | 282 | 26,8 |
| Soner Çetin | İYİ PARTİ | 92 | 8,8 |
| Yarkın Koçar | ZAFER PARTİSİ | 25 | 2,4 |
| Mehmet Can Çelik | DEM Parti | 20 | 1,9 |
| Mustafa Geldi | YENİDEN REFAH | 14 | 1,3 |
| - | Bağımsız | 8 | 0,8 |
| Hüseyin Ayaydın | HÜDA PAR | 6 | 0,6 |
| Güngör Vedat Şenol Beycioğlu | SAADET | 6 | 0,6 |
| Özgün Dincel | TKP | 5 | 0,5 |
| Diğer (11) | 33 | 3,2 |
Çukurova Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.392, sandığa gidenlerin oranı %80,6. En çok oyu %51,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,4 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 547 | 51,8 |
| MHP | 279 | 26,4 |
| İYİ PARTİ | 88 | 8,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 30 | 2,8 |
| DEM Parti | 27 | 2,6 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 1,3 |
| TİP | 12 | 1,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 8 | 0,8 |
| SAADET | 8 | 0,8 |
| EMEP | 7 | 0,7 |
| Diğer (9) | 36 | 3,4 |
Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.358, sandığa gidenlerin oranı %92,6. En çok oyu %58,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %35,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 729 | 58,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 438 | 35,3 |
| Sinan Oğan | 73 | 5,9 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.358, sandığa gidenlerin oranı %89,0. En çok oyu %63,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %36,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 765 | 63,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 433 | 36,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.358, sandığa gidenlerin oranı %92,6. En çok oyu %38,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 471 | 38,3 |
| AK PARTİ | 268 | 21,8 |
| MHP | 142 | 11,6 |
| İYİ PARTİ | 136 | 11,1 |
| TİP | 55 | 4,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 54 | 4,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 42 | 3,4 |
| MEMLEKET | 14 | 1,1 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 1,1 |
| BBP | 8 | 0,7 |
| Diğer (6) | 12 | 1,0 |