Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İnegöl, Bursa)
Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.983 kişi (TÜİK).
Esentepe Mahallesi, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esentepe Mahallesi'nin haritası, İnegöl ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.983 kişidir. 2007 yılında 6.737 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,8 ile Alper Taban (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.983 kişidir. 2007 yılında 6.737 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,5 arttı.
Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.983 | -0,2 |
| 2021 | 8.002 | 2,9 |
| 2020 | 7.774 | 3,4 |
| 2019 | 7.518 | 1,1 |
| 2018 | 7.439 | 4,8 |
| 2017 | 7.099 | -1,7 |
| 2016 | 7.219 | 3,8 |
| 2015 | 6.952 | 4,4 |
| 2014 | 6.658 | -2,5 |
| 2013 | 6.830 | 0,5 |
| 2012 | 6.798 | -0,3 |
| 2011 | 6.816 | 0,5 |
| 2010 | 6.782 | -0,5 |
| 2009 | 6.813 | -0,9 |
| 2008 | 6.875 | 2,0 |
| 2007 | 6.737 | - |
Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.503, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %46,6 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,1 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.845 | 46,6 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.310 | 33,1 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 367 | 9,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 224 | 5,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 70 | 1,8 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 49 | 1,2 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 37 | 0,9 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 12 | 0,3 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,2 |
| Hasan Aydın | BTP | 7 | 0,2 |
| Diğer (10) | 29 | 0,8 |
İnegöl Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.503, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %42,8 ile Alper Taban (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %21,0 ile Hasan Eroğlu (SAADET) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alper Taban | AK PARTİ | 1.691 | 42,8 |
| Hasan Eroğlu | SAADET | 829 | 21,0 |
| Mehmet Kaygusuz | YENİDEN REFAH | 574 | 14,5 |
| Ali Doğan | CHP | 555 | 14,0 |
| Sevda Özcan | İYİ PARTİ | 118 | 3,0 |
| Çağrı Alperen Avcı | ZAFER PARTİSİ | 85 | 2,1 |
| Sertip Tokoğlu | DEM Parti | 48 | 1,2 |
| Yasemin Soydan | MEMLEKET | 20 | 0,5 |
| Onur Metinbaş | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,4 |
| Rıza Çetinkaya | BTP | 11 | 0,3 |
| Diğer (5) | 7 | 0,2 |
İnegöl Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.503, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %43,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.715 | 43,4 |
| CHP | 686 | 17,4 |
| SAADET | 595 | 15,1 |
| YENİDEN REFAH | 546 | 13,8 |
| İYİ PARTİ | 139 | 3,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 122 | 3,1 |
| DEM Parti | 51 | 1,3 |
| MEMLEKET | 25 | 0,6 |
| BTP | 23 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 14 | 0,3 |
| Diğer (7) | 35 | 0,9 |
Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.418, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %64,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.121 | 64,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.364 | 28,2 |
| Sinan Oğan | 329 | 6,8 |
| Muharrem İnce | 22 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.422, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %67,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.166 | 67,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.528 | 32,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.418, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %50,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.415 | 50,1 |
| CHP | 921 | 19,1 |
| İYİ PARTİ | 385 | 8,0 |
| MHP | 376 | 7,8 |
| YENİDEN REFAH | 239 | 5,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 152 | 3,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 115 | 2,4 |
| MEMLEKET | 67 | 1,4 |
| BBP | 35 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 14 | 0,3 |
| Diğer (10) | 54 | 1,1 |