Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kestel, Bursa)
Bursa ili Kestel ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.091 kişi (TÜİK).
Esentepe Mahallesi, Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esentepe Mahallesi'nin haritası, Kestel ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2009–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.091 kişidir. 2009 yılında 2.227 olan nüfus, 2009–2022 döneminde %173,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %35,7 ile Önder Tanır (YENİDEN REFAH) aldı.
Temel Bilgiler
Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.091 kişidir. 2009 yılında 2.227 olan nüfus, 2009–2022 döneminde %173,5 arttı.
Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2009–2022)
Yıllara göre Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.091 | 4,4 |
| 2021 | 5.836 | -2,2 |
| 2020 | 5.968 | 0,2 |
| 2019 | 5.957 | 0,7 |
| 2018 | 5.915 | 1,9 |
| 2017 | 5.802 | 3,6 |
| 2016 | 5.603 | 2,9 |
| 2015 | 5.446 | 4,7 |
| 2014 | 5.201 | 10,2 |
| 2013 | 4.721 | 79,4 |
| 2012 | 2.631 | 2,4 |
| 2011 | 2.569 | 2,8 |
| 2010 | 2.500 | 12,3 |
| 2009 | 2.227 | - |
Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.209, sandığa gidenlerin oranı %80,6. En çok oyu %43,5 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %40,6 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.427 | 43,5 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.331 | 40,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 317 | 9,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 75 | 2,3 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 45 | 1,4 |
| İkram Akkaya | SAADET | 30 | 0,9 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 23 | 0,7 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 8 | 0,2 |
| Hasan Aydın | BTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (8) | 10 | 0,3 |
Kestel Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.209, sandığa gidenlerin oranı %80,5. En çok oyu %35,7 ile Önder Tanır (YENİDEN REFAH) aldı, ikinci sırada %33,5 ile Ferhat Erol (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Önder Tanır | YENİDEN REFAH | 1.172 | 35,7 |
| Ferhat Erol | AK PARTİ | 1.099 | 33,5 |
| Akan Ayaz | CHP | 758 | 23,1 |
| Özer Doğru | ZAFER PARTİSİ | 82 | 2,5 |
| Ahmet Demirağ | SAADET | 46 | 1,4 |
| Mustafa Atılgan | İYİ PARTİ | 44 | 1,3 |
| Eyüp Kılıç | Bağımsız | 25 | 0,8 |
| Sabiha Toktaş | DEM Parti | 23 | 0,7 |
| Hasan Aktaş | BTP | 11 | 0,3 |
| Hamza Velioğlu | HÜDA PAR | 9 | 0,3 |
| Diğer (5) | 15 | 0,4 |
Kestel Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.209, sandığa gidenlerin oranı %80,5. En çok oyu %35,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.153 | 35,6 |
| CHP | 815 | 25,2 |
| YENİDEN REFAH | 783 | 24,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 150 | 4,6 |
| İYİ PARTİ | 80 | 2,5 |
| SAADET | 62 | 1,9 |
| DEM Parti | 42 | 1,3 |
| Bağımsız | 42 | 1,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 26 | 0,8 |
| EMEP | 18 | 0,6 |
| Diğer (10) | 64 | 2,0 |
Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.166, sandığa gidenlerin oranı %91,6. En çok oyu %52,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.977 | 52,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.440 | 38,3 |
| Sinan Oğan | 323 | 8,6 |
| Muharrem İnce | 17 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.171, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %56,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.057 | 56,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.572 | 43,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.166, sandığa gidenlerin oranı %91,6. En çok oyu %38,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.464 | 38,8 |
| CHP | 852 | 22,6 |
| İYİ PARTİ | 467 | 12,4 |
| MHP | 311 | 8,2 |
| YENİDEN REFAH | 232 | 6,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 151 | 4,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 148 | 3,9 |
| MEMLEKET | 60 | 1,6 |
| BBP | 26 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 13 | 0,3 |
| Diğer (10) | 35 | 0,9 |