Gümüşyazı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Gümüşyazı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 256 kişi (TÜİK).
Gümüşyazı Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gümüşyazı Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gümüşyazı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 256 kişidir. 2007 yılında 224 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %52,6 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Gümüşyazı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gümüşyazı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 256 kişidir. 2007 yılında 224 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,3 arttı.
Gümüşyazı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Gümüşyazı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 256 | -9,9 |
| 2021 | 284 | 1,4 |
| 2020 | 280 | -11,1 |
| 2019 | 315 | -21,1 |
| 2018 | 399 | 97,5 |
| 2017 | 202 | -2,4 |
| 2016 | 207 | 11,9 |
| 2015 | 185 | -3,1 |
| 2014 | 191 | -1,0 |
| 2013 | 193 | -6,3 |
| 2012 | 206 | 2,0 |
| 2011 | 202 | 1,0 |
| 2010 | 200 | -6,5 |
| 2009 | 214 | -2,3 |
| 2008 | 219 | -2,2 |
| 2007 | 224 | - |
Gümüşyazı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gümüşyazı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gümüşyazı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 173, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %51,0 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %36,9 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 80 | 51,0 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 58 | 36,9 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 8 | 5,1 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 6 | 3,8 |
| Hakan Buldu | DSP | 2 | 1,3 |
| Sevil Aracı | EMEP | 1 | 0,6 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,6 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 1 | 0,6 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 173, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %52,6 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %34,2 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 80 | 52,6 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 52 | 34,2 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 10 | 6,6 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 5 | 3,3 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,3 |
| Ahmet Mülayim | DSP | 1 | 0,7 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 1 | 0,7 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,7 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 173, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %51,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %32,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 76 | 51,0 |
| AK PARTİ | 48 | 32,2 |
| İYİ PARTİ | 9 | 6,0 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 2,0 |
| TİP | 2 | 1,3 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,7 |
| GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,7 |
| HÜDA PAR | 1 | 0,7 |
| AB PARTİ | 1 | 0,7 |
Gümüşyazı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gümüşyazı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 188, sandığa gidenlerin oranı %94,7. En çok oyu %45,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 81 | 45,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 81 | 45,8 |
| Sinan Oğan | 14 | 7,9 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 188, sandığa gidenlerin oranı %93,1. En çok oyu %51,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %48,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 90 | 51,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 84 | 48,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 188, sandığa gidenlerin oranı %94,7. En çok oyu %29,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 52 | 29,6 |
| AK PARTİ | 48 | 27,3 |
| MHP | 32 | 18,2 |
| İYİ PARTİ | 25 | 14,2 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 1,7 |
| TİP | 3 | 1,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,1 |
| MİLLET | 1 | 0,6 |
| BBP | 1 | 0,6 |
| Diğer (1) | 1 | 0,6 |