Güzel Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Güzel Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.984 kişi (TÜİK).
Güzel Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Güzel Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Güzel Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.984 kişidir. 2007 yılında 1.652 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,3 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) aldı.
Temel Bilgiler
Güzel Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Güzel Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.984 kişidir. 2007 yılında 1.652 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,1 arttı.
Güzel Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Güzel Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.984 | 0,9 |
| 2021 | 1.967 | -1,1 |
| 2020 | 1.989 | -0,9 |
| 2019 | 2.008 | -0,1 |
| 2018 | 2.010 | 1,6 |
| 2017 | 1.978 | -0,8 |
| 2016 | 1.994 | 3,1 |
| 2015 | 1.934 | 1,0 |
| 2014 | 1.914 | 2,2 |
| 2013 | 1.873 | 3,5 |
| 2012 | 1.809 | 7,0 |
| 2011 | 1.690 | 1,3 |
| 2010 | 1.669 | -0,4 |
| 2009 | 1.676 | 0,3 |
| 2008 | 1.671 | 1,2 |
| 2007 | 1.652 | - |
Güzel Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Güzel Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Güzel Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.280, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %49,1 ile Mahfuz Güleryüz (DEM Parti) aldı, ikinci sırada %23,6 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 506 | 49,1 |
| Zeydan Karalar | CHP | 243 | 23,6 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 207 | 20,1 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 20 | 1,9 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 11 | 1,1 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 10 | 1,0 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,8 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 7 | 0,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,6 |
| Sevil Aracı | EMEP | 3 | 0,3 |
| Diğer (6) | 9 | 0,9 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.280, sandığa gidenlerin oranı %86,2. En çok oyu %56,3 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) aldı, ikinci sırada %17,7 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 578 | 56,3 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 182 | 17,7 |
| Ali Demirçalı | CHP | 179 | 17,4 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 25 | 2,4 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 18 | 1,8 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 13 | 1,3 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 8 | 0,8 |
| Ali Balsak | TKP | 6 | 0,6 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 5 | 0,5 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,4 |
| Diğer (5) | 8 | 0,8 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.280, sandığa gidenlerin oranı %86,2. En çok oyu %57,9 ile DEM Parti aldı, ikinci sırada %17,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| DEM Parti | 588 | 57,9 |
| AK PARTİ | 179 | 17,6 |
| CHP | 154 | 15,2 |
| HÜDA PAR | 22 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 19 | 1,9 |
| DEVA PARTİSİ | 13 | 1,3 |
| İYİ PARTİ | 10 | 1,0 |
| GELECEK PARTİSİ | 7 | 0,7 |
| TKP | 5 | 0,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,5 |
| Diğer (8) | 13 | 1,3 |
Güzel Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Güzel Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.237, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %75,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %23,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 794 | 75,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 243 | 23,2 |
| Sinan Oğan | 11 | 1,1 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.238, sandığa gidenlerin oranı %85,3. En çok oyu %77,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %22,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 801 | 77,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 235 | 22,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.237, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %66,7 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %18,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 680 | 66,7 |
| AK PARTİ | 186 | 18,2 |
| CHP | 74 | 7,2 |
| İYİ PARTİ | 20 | 2,0 |
| MHP | 15 | 1,5 |
| SOL PARTİ | 14 | 1,4 |
| YENİDEN REFAH | 10 | 1,0 |
| TİP | 5 | 0,5 |
| MİLLET | 3 | 0,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,3 |
| Diğer (5) | 6 | 0,6 |