İstiklal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pozantı, Adana)
Adana ili Pozantı ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.904 kişi (TÜİK).
İstiklal Mahallesi, Adana ilinin Pozantı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada İstiklal Mahallesi'nin haritası, Pozantı ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.904 kişidir. 2007 yılında 2.290 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %16,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,4 ile Şenol Eroğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
İstiklal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.904 kişidir. 2007 yılında 2.290 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %16,9 azaldı.
İstiklal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre İstiklal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.904 | -4,1 |
| 2021 | 1.986 | -0,3 |
| 2020 | 1.992 | 1,3 |
| 2019 | 1.967 | 0,9 |
| 2018 | 1.950 | 1,8 |
| 2017 | 1.916 | -1,8 |
| 2016 | 1.951 | 1,4 |
| 2015 | 1.925 | -2,0 |
| 2014 | 1.965 | -12,1 |
| 2013 | 2.235 | 12,5 |
| 2012 | 1.987 | -2,6 |
| 2011 | 2.039 | -5,8 |
| 2010 | 2.165 | 1,0 |
| 2009 | 2.143 | -4,6 |
| 2008 | 2.247 | -1,9 |
| 2007 | 2.290 | - |
İstiklal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca İstiklal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.469, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %53,2 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %36,7 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 648 | 53,2 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 447 | 36,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 51 | 4,2 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 41 | 3,4 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 6 | 0,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,5 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 6 | 0,5 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| Sevil Aracı | EMEP | 2 | 0,2 |
| Ali Geçioğlu | MİLLET | 2 | 0,2 |
| Diğer (5) | 6 | 0,5 |
Pozantı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.469, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %43,4 ile Şenol Eroğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %31,6 ile Ali Avan (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şenol Eroğlu | CHP | 521 | 43,4 |
| Ali Avan | MHP | 379 | 31,6 |
| Mustafa Çay | YENİDEN REFAH | 237 | 19,8 |
| Adem Aydın | İYİ PARTİ | 41 | 3,4 |
| Sadık Pinegöz | SAADET | 11 | 0,9 |
| Mehmet Emin Kaya | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Süleyman Seçilmiş | GELECEK PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| Adnan Kaplan | HÜDA PAR | 2 | 0,2 |
| Figen Şahin | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,1 |
| Muhammet Enes Çıkat | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,2 |
Pozantı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.469, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %43,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,2 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 529 | 43,6 |
| MHP | 378 | 31,2 |
| YENİDEN REFAH | 209 | 17,2 |
| İYİ PARTİ | 41 | 3,4 |
| SAADET | 18 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 15 | 1,2 |
| GELECEK PARTİSİ | 5 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 5 | 0,4 |
| MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| EMEP | 3 | 0,2 |
| Diğer (4) | 6 | 0,5 |
İstiklal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.478, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %47,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 617 | 47,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 595 | 46,1 |
| Sinan Oğan | 76 | 5,9 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.480, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %50,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %49,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 619 | 50,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 617 | 49,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.478, sandığa gidenlerin oranı %88,5. En çok oyu %33,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %31,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 430 | 33,4 |
| CHP | 406 | 31,6 |
| İYİ PARTİ | 165 | 12,8 |
| MHP | 147 | 11,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 31 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 23 | 1,8 |
| MEMLEKET | 16 | 1,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 13 | 1,0 |
| TİP | 10 | 0,8 |
| GENÇPARTİ | 7 | 0,5 |
| Diğer (7) | 16 | 1,3 |