Merkez Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Harmancık, Bursa)
Bursa ili Harmancık ilçesine bağlı Merkez Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.160 kişi (TÜİK).
Merkez Mahallesi, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Merkez Mahallesi'nin haritası, Harmancık ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Merkez Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.160 kişidir. 2007 yılında 2.635 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,5 ile Haşim Ali Arıkan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Merkez Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Merkez Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.160 kişidir. 2007 yılında 2.635 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,0 azaldı.
Merkez Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Merkez Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.160 | 0,3 |
| 2021 | 2.153 | -0,1 |
| 2020 | 2.156 | -3,4 |
| 2019 | 2.233 | -2,6 |
| 2018 | 2.293 | -2,5 |
| 2017 | 2.352 | -0,4 |
| 2016 | 2.362 | 5,2 |
| 2015 | 2.246 | -3,9 |
| 2014 | 2.337 | -3,8 |
| 2013 | 2.430 | -4,6 |
| 2012 | 2.547 | 0,4 |
| 2011 | 2.537 | -2,5 |
| 2010 | 2.601 | 0,2 |
| 2009 | 2.595 | -3,7 |
| 2008 | 2.694 | 2,2 |
| 2007 | 2.635 | - |
Merkez Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Merkez Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Merkez Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.709, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %53,6 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %39,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 742 | 53,6 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 551 | 39,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 58 | 4,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 9 | 0,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 9 | 0,7 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| İkram Akkaya | SAADET | 3 | 0,2 |
| Nazif Kara | DP | 2 | 0,1 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,1 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,3 |
Harmancık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.709, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %53,5 ile Haşim Ali Arıkan (CHP) aldı, ikinci sırada %39,5 ile Yılmaz Ataş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Haşim Ali Arıkan | CHP | 738 | 53,5 |
| Yılmaz Ataş | AK PARTİ | 545 | 39,5 |
| Ahmet Can | YENİDEN REFAH | 75 | 5,4 |
| Mehmet Aslan | İYİ PARTİ | 7 | 0,5 |
| Oğuzhan Üzü | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| İsmail Barakba | DP | 3 | 0,2 |
| Ramazan Yakın | SAADET | 3 | 0,2 |
| Öznur Tosun | DSP | 2 | 0,1 |
| Bekir Şenol | HÜDA PAR | 1 | 0,1 |
| Ahmet Parakat | MİLLET | 1 | 0,1 |
Harmancık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.709, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %51,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 710 | 51,7 |
| AK PARTİ | 525 | 38,2 |
| YENİDEN REFAH | 98 | 7,1 |
| İYİ PARTİ | 16 | 1,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 9 | 0,7 |
| SAADET | 8 | 0,6 |
| HÜDA PAR | 3 | 0,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,1 |
| BTP | 1 | 0,1 |
| DP | 1 | 0,1 |
| Diğer (1) | 1 | 0,1 |
Merkez Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Merkez Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.713, sandığa gidenlerin oranı %86,4. En çok oyu %56,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 807 | 56,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 515 | 35,8 |
| Sinan Oğan | 102 | 7,1 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.714, sandığa gidenlerin oranı %85,2. En çok oyu %58,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 841 | 58,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 586 | 41,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.713, sandığa gidenlerin oranı %86,4. En çok oyu %40,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 584 | 40,5 |
| CHP | 346 | 24,0 |
| İYİ PARTİ | 162 | 11,2 |
| MHP | 152 | 10,5 |
| YENİDEN REFAH | 83 | 5,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 50 | 3,5 |
| MEMLEKET | 12 | 0,8 |
| GENÇPARTİ | 10 | 0,7 |
| BBP | 8 | 0,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 5 | 0,3 |
| Diğer (8) | 14 | 1,0 |