Osmangazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Osmangazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.185 kişi (TÜİK).
Osmangazi Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Osmangazi Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Osmangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.185 kişidir. 2007 yılında 2.549 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,1 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Osmangazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Osmangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.185 kişidir. 2007 yılında 2.549 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,3 azaldı.
Osmangazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Osmangazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.185 | -0,2 |
| 2021 | 2.189 | 1,9 |
| 2020 | 2.148 | -4,1 |
| 2019 | 2.241 | -3,5 |
| 2018 | 2.322 | 1,9 |
| 2017 | 2.278 | 2,1 |
| 2016 | 2.232 | -0,9 |
| 2015 | 2.252 | -1,4 |
| 2014 | 2.284 | -6,1 |
| 2013 | 2.432 | 1,5 |
| 2012 | 2.395 | -3,4 |
| 2011 | 2.479 | -1,0 |
| 2010 | 2.505 | -3,5 |
| 2009 | 2.595 | -1,1 |
| 2008 | 2.624 | 2,9 |
| 2007 | 2.549 | - |
Osmangazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Osmangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Osmangazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.673, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %54,7 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %36,6 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 709 | 54,7 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 475 | 36,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 36 | 2,8 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 29 | 2,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 20 | 1,5 |
| İkram Akkaya | SAADET | 8 | 0,6 |
| Mahmut Bayram | DSP | 4 | 0,3 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 4 | 0,3 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Atilla Subaşı | ABP | 2 | 0,1 |
| Diğer (6) | 7 | 0,6 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.673, sandığa gidenlerin oranı %79,0. En çok oyu %53,1 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %36,4 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 680 | 53,1 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 466 | 36,4 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 39 | 3,0 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 31 | 2,4 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 30 | 2,3 |
| Kerim Bulut | SAADET | 10 | 0,8 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,6 |
| Gül Pola | DEM Parti | 5 | 0,4 |
| Rayif Yiğit | TKP | 4 | 0,3 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 2 | 0,2 |
| Diğer (4) | 6 | 0,5 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.673, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %51,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %35,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 663 | 51,3 |
| AK PARTİ | 463 | 35,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 53 | 4,1 |
| YENİDEN REFAH | 38 | 2,9 |
| İYİ PARTİ | 23 | 1,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 19 | 1,5 |
| SAADET | 9 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 6 | 0,5 |
| MEMLEKET | 4 | 0,3 |
| DEM Parti | 3 | 0,2 |
| Diğer (7) | 12 | 0,9 |
Osmangazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Osmangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.719, sandığa gidenlerin oranı %90,0. En çok oyu %48,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 740 | 48,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 675 | 44,2 |
| Sinan Oğan | 106 | 7,0 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.719, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %53,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %46,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 789 | 53,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 681 | 46,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.719, sandığa gidenlerin oranı %90,0. En çok oyu %33,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 514 | 33,5 |
| CHP | 467 | 30,5 |
| İYİ PARTİ | 241 | 15,7 |
| MHP | 83 | 5,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 50 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 49 | 3,2 |
| BBP | 36 | 2,4 |
| TİP | 18 | 1,2 |
| MEMLEKET | 17 | 1,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 12 | 0,8 |
| Diğer (9) | 29 | 1,9 |