Sinanbey Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İnegöl, Bursa)
Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Sinanbey Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.569 kişi (TÜİK).
Sinanbey Mahallesi, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sinanbey Mahallesi'nin haritası, İnegöl ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sinanbey Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.569 kişidir. 2007 yılında 6.748 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %17,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %39,7 ile Alper Taban (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Sinanbey Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sinanbey Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.569 kişidir. 2007 yılında 6.748 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %17,5 azaldı.
Sinanbey Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sinanbey Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.569 | -1,8 |
| 2021 | 5.673 | -0,1 |
| 2020 | 5.680 | 0,1 |
| 2019 | 5.672 | -1,8 |
| 2018 | 5.775 | -4,3 |
| 2017 | 6.034 | -2,2 |
| 2016 | 6.172 | -2,6 |
| 2015 | 6.339 | -1,1 |
| 2014 | 6.412 | -1,3 |
| 2013 | 6.499 | 0,4 |
| 2012 | 6.476 | -1,0 |
| 2011 | 6.542 | -1,6 |
| 2010 | 6.651 | -2,1 |
| 2009 | 6.793 | -0,9 |
| 2008 | 6.854 | 1,6 |
| 2007 | 6.748 | - |
Sinanbey Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sinanbey Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sinanbey Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.345, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %44,4 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %36,5 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.437 | 44,4 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.180 | 36,5 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 245 | 7,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 210 | 6,5 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 59 | 1,8 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 54 | 1,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 16 | 0,5 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 9 | 0,3 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (8) | 13 | 0,4 |
İnegöl Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.345, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %39,7 ile Alper Taban (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %27,3 ile Hasan Eroğlu (SAADET) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alper Taban | AK PARTİ | 1.268 | 39,7 |
| Hasan Eroğlu | SAADET | 871 | 27,3 |
| Ali Doğan | CHP | 428 | 13,4 |
| Mehmet Kaygusuz | YENİDEN REFAH | 386 | 12,1 |
| Sevda Özcan | İYİ PARTİ | 104 | 3,3 |
| Çağrı Alperen Avcı | ZAFER PARTİSİ | 77 | 2,4 |
| Onur Metinbaş | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,5 |
| Sertip Tokoğlu | DEM Parti | 16 | 0,5 |
| Yasemin Soydan | MEMLEKET | 13 | 0,4 |
| Rıza Çetinkaya | BTP | 5 | 0,2 |
| Diğer (5) | 10 | 0,3 |
İnegöl Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.345, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %40,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.310 | 40,7 |
| CHP | 596 | 18,5 |
| SAADET | 590 | 18,3 |
| YENİDEN REFAH | 375 | 11,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 125 | 3,9 |
| İYİ PARTİ | 123 | 3,8 |
| DEM Parti | 24 | 0,8 |
| MEMLEKET | 21 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 17 | 0,5 |
| VATAN PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (8) | 28 | 0,9 |
Sinanbey Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sinanbey Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.344, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %62,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.445 | 62,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.155 | 29,4 |
| Sinan Oğan | 296 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 27 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.349, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %65,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.481 | 65,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.320 | 34,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.344, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %48,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.890 | 48,5 |
| CHP | 835 | 21,4 |
| MHP | 338 | 8,7 |
| İYİ PARTİ | 317 | 8,1 |
| YENİDEN REFAH | 151 | 3,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 148 | 3,8 |
| MEMLEKET | 57 | 1,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 52 | 1,3 |
| BBP | 24 | 0,6 |
| AP | 14 | 0,4 |
| Diğer (10) | 39 | 1,0 |