Çınarcık, Yalova Haritası ve Nüfus İstatistikleri
Çınarcık haritası ve nüfus istatistikleri: 38.600 kişilik nüfusuyla (2022, TÜİK) Çınarcık, Yalova'nın 6 ilçesi arasında nüfus bakımından 3. sıradadır.
Bu sayfada Çınarcık ilçe haritası, ilçenin Yalova ilindeki konumu, 2007 yılından bu yana nüfus grafiği ve 2024 yerel seçim sonuçları yer alır. Çınarcık'ın yüzölçümü 162 km², nüfus yoğunluğu ise kilometrekare başına 239 kişidir (il ortalaması: 377). Yalova ili nüfusunun yüzde 13,03 kadarı Çınarcık'ta yaşamaktadır.
Çınarcık, Yalova iline bağlı bir ilçedir ve Marmara Denizi'nin kıyısında yer alır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. İlçe, özellikle İstanbul'a yakın olması nedeniyle yaz aylarında tatilciler tarafından sıkça tercih edilir. Çınarcık'ın sahil şeridi boyunca plajlar, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Yaylaları ve doğal yürüyüş alanlarıyla da doğa severler için ideal bir destinasyondur. Termal kaplıcalarıyla da bilinir ve sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 161,786 km2 |
|---|---|
| İl | |
| Nüfus (2022) | 38.600 |
| Nüfus Yoğunluğu | 239 / km² |
| Yalova nüfusundaki payı | %13,03 |
| Yalova içinde nüfus sıralaması | 3 / 6 |
| Yalova içinde yüzölçümü sıralaması | 2 / 6 |
| Yalova içinde nüfus yoğunluğu sıralaması | 4 / 6 |
| Plaka kodu | 77 |
| Telefon kodu | 226 |
| 2024'te seçilen belediye başkanı | Avni Kurt (CHP) |
Çınarcık Nüfus İstatistikleri
2007 yılında Çınarcık'ın nüfusu 22.085 idi. Çınarcık'ın nüfusu 2022 yılında kayıtlı en yüksek seviyesine ulaştı. 2007–2022 döneminde Çınarcık'ın nüfusu %74,8 artarken Yalova ilinde değişim %63,0, Türkiye genelinde %20,8 oldu.
Çınarcık nüfus grafiği (2007–2022)
Yalova nüfusundaki payı (%)
Yıllık nüfus değişimi (%)
Yıllara göre Çınarcık nüfus verileri
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 38.600 | 2,96 |
| 2021 | 37.490 | 8,04 |
| 2020 | 34.699 | 1,04 |
| 2019 | 34.343 | 0,78 |
| 2018 | 34.076 | 4,56 |
| 2017 | 32.590 | 10,79 |
| 2016 | 29.417 | 4,72 |
| 2015 | 28.092 | 2,02 |
| 2014 | 27.535 | 0,55 |
| 2013 | 27.384 | 6,85 |
| 2012 | 25.629 | 4,66 |
| 2011 | 24.488 | 0,00 |
| 2010 | 24.488 | -5,42 |
| 2009 | 25.892 | -6,47 |
| 2008 | 27.682 | 25,34 |
| 2007 | 22.085 | - |
Çınarcık ve Yalova'nın diğer ilçeleri
Grafikte Yalova'nın 6 ilçesinin 2022 yılı nüfusları karşılaştırılır. Tüm ilçelerin sınırları, yüzölçümü ve nüfus yoğunluğu için Yalova ilçe haritası sayfasına bakabilirsiniz.
Yalova ilçe nüfusları (2022)
2024 Çınarcık Belediye Başkanlığı Seçimi
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Çınarcık Belediye Başkanlığı yarışını %54,58 oy oranıyla Avni Kurt (CHP) kazandı. En yakın rakip Numan Soyer (AK PARTİ) %40,39 oyda kaldı. Seçime katılım %76,44 oldu; 14.943 kayıtlı seçmenin 11.423 kadarı oy kullandı. İl genel meclisi seçiminde Çınarcık ilçesinde %41,29 ile CHP birinci oldu.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Avni Kurt | CHP | 6.015 | 54,58 |
| Numan Soyer | AK PARTİ | 4.451 | 40,39 |
| Leyla Zengin | MHP | 131 | 1,19 |
| Doğan Kesici | DEM Parti | 117 | 1,06 |
| Esra Kösedağ | ZAFER PARTİSİ | 97 | 0,88 |
| Özge Yılmaz | İYİ PARTİ | 87 | 0,79 |
| Turan Özen | YENİDEN REFAH | 43 | 0,39 |
| - | HÜDA PAR | 17 | 0,15 |
| Ömer Faruk Yumuk | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,15 |
| Muharrem Kocadağ | SAADET | 15 | 0,14 |
| Diğer adaylar (4) | 31 | 0,28 |
Haritalar
Alt Bölümler
Çınarcık'ın komşu ilçeleri
Yalova hakkında daha fazla harita ve istatistik
Sıkça Sorulan Sorular
- Çınarcık'ın nüfusu kaçtır?
- TÜİK verilerine göre Çınarcık'ın 2022 yılı nüfusu 38.600 kişidir; Çınarcık, Yalova'nın 6 ilçesi arasında nüfus bakımından 3. sıradadır.
- Çınarcık hangi ilin ilçesidir?
- Çınarcık, Yalova'nın 6 ilçesinden biridir.
- Çınarcık'ın yüzölçümü ne kadardır?
- Çınarcık yaklaşık 162 km² yüzölçümüne sahiptir ve yüzölçümü bakımından Yalova'nın 6 ilçesi arasında 2. sıradadır.
- Çınarcık'ın plaka kodu kaçtır?
- Çınarcık'ın plaka kodu, Yalova'nın plaka kodu olan 77'dir.
- Çınarcık'ın telefon kodu nedir?
- Çınarcık'ın telefon alan kodu, Yalova'nın alan kodu olan 226'dır.
- 2024 yerel seçimlerinde Çınarcık Belediye Başkanlığını kim kazandı?
- 31 Mart 2024 yerel seçimlerini %54,58 oy oranıyla Avni Kurt (CHP) kazandı.