Yazıbaşı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Karaisalı, Adana)
Adana ili Karaisalı ilçesine bağlı Yazıbaşı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 174 kişi (TÜİK).
Yazıbaşı Mahallesi, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yazıbaşı Mahallesi'nin haritası, Karaisalı ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yazıbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 174 kişidir. 2013 yılında 167 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %4,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,2 ile Bekir Şimşek (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yazıbaşı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yazıbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 174 kişidir. 2013 yılında 167 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %4,2 arttı.
Yazıbaşı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Yazıbaşı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 174 | 0,6 |
| 2021 | 173 | -8,9 |
| 2020 | 190 | 0,5 |
| 2019 | 189 | -5,0 |
| 2018 | 199 | 24,4 |
| 2017 | 160 | -0,6 |
| 2016 | 161 | 4,5 |
| 2015 | 154 | -10,5 |
| 2014 | 172 | 3,0 |
| 2013 | 167 | - |
Yazıbaşı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yazıbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yazıbaşı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 187, sandığa gidenlerin oranı %98,4. En çok oyu %69,6 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %16,6 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 126 | 69,6 |
| Zeydan Karalar | CHP | 30 | 16,6 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 10 | 5,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 4 | 2,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 4 | 2,2 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 3 | 1,7 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 1 | 0,6 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 1 | 0,6 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 1 | 0,6 |
| Mehmet Turan Bayburt | Bağımsız | 1 | 0,6 |
Karaisalı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 187, sandığa gidenlerin oranı %98,4. En çok oyu %56,2 ile Bekir Şimşek (MHP) aldı, ikinci sırada %19,7 ile Kemal Metin (İYİ PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Bekir Şimşek | MHP | 100 | 56,2 |
| Kemal Metin | İYİ PARTİ | 35 | 19,7 |
| Saadettin Aslan | Bağımsız | 21 | 11,8 |
| Sadullah Genç | SAADET | 7 | 3,9 |
| Fadime Geçioğlu | CHP | 6 | 3,4 |
| Salih Toy | YENİDEN REFAH | 4 | 2,2 |
| Akif Serdar Gözüküçük | ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,7 |
| Ahmet Karaoğlan | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,6 |
| Umut Genç | HÜDA PAR | 1 | 0,6 |
Karaisalı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 187, sandığa gidenlerin oranı %98,4. En çok oyu %45,3 ile MHP aldı, ikinci sırada %24,9 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 82 | 45,3 |
| YENİDEN REFAH | 45 | 24,9 |
| İYİ PARTİ | 22 | 12,2 |
| CHP | 13 | 7,2 |
| SAADET | 11 | 6,1 |
| Bağımsız | 4 | 2,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,7 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,6 |
Yazıbaşı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yazıbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 148, sandığa gidenlerin oranı %98,7. En çok oyu %75,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %15,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 107 | 75,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 22 | 15,6 |
| Sinan Oğan | 9 | 6,4 |
| Muharrem İnce | 3 | 2,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 148, sandığa gidenlerin oranı %95,3. En çok oyu %81,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %19,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 111 | 81,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 26 | 19,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 148, sandığa gidenlerin oranı %98,7. En çok oyu %39,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %35,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 56 | 39,4 |
| MHP | 51 | 35,9 |
| İYİ PARTİ | 11 | 7,8 |
| CHP | 7 | 4,9 |
| MEMLEKET | 3 | 2,1 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 2,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,4 |
| BBP | 1 | 0,7 |
| HKP | 1 | 0,7 |