Yeni Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gemlik, Bursa)
Bursa ili Gemlik ilçesine bağlı Yeni Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.714 kişi (TÜİK).
Yeni Mahallesi, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yeni Mahallesi'nin haritası, Gemlik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yeni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.714 kişidir. 2007 yılında 3.189 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %47,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,9 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yeni Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yeni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.714 kişidir. 2007 yılında 3.189 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %47,8 arttı.
Yeni Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yeni Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.714 | 1,3 |
| 2021 | 4.653 | -0,2 |
| 2020 | 4.661 | 1,0 |
| 2019 | 4.614 | 0,8 |
| 2018 | 4.577 | 2,3 |
| 2017 | 4.473 | 5,0 |
| 2016 | 4.259 | 6,2 |
| 2015 | 4.012 | 4,7 |
| 2014 | 3.831 | 6,3 |
| 2013 | 3.604 | 3,1 |
| 2012 | 3.495 | 0,3 |
| 2011 | 3.486 | 0,1 |
| 2010 | 3.482 | 5,6 |
| 2009 | 3.298 | 2,8 |
| 2008 | 3.209 | 0,6 |
| 2007 | 3.189 | - |
Yeni Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yeni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yeni Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.564, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %54,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %37,3 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.460 | 54,0 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.008 | 37,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 65 | 2,4 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 44 | 1,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 35 | 1,3 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 34 | 1,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 28 | 1,0 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 8 | 0,3 |
| Selma Gürkan | EMEP | 6 | 0,2 |
| Mahmut Bayram | DSP | 4 | 0,1 |
| Diğer (8) | 13 | 0,5 |
Gemlik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.564, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %53,9 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı, ikinci sırada %35,3 ile Refik Yılmaz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şükrü Deviren | CHP | 1.462 | 53,9 |
| Refik Yılmaz | AK PARTİ | 956 | 35,3 |
| Gençay Yılmaz | YENİDEN REFAH | 76 | 2,8 |
| Ertuğrul Yavuz | İYİ PARTİ | 50 | 1,8 |
| Ahmet Vakkas Yıldız | SAADET | 48 | 1,8 |
| Nilüfer Toprakçı | ZAFER PARTİSİ | 39 | 1,4 |
| Hadice Ateş | DEM Parti | 33 | 1,2 |
| Nazan Bozan | MEMLEKET | 8 | 0,3 |
| Cihan Palabıyık | GELECEK PARTİSİ | 8 | 0,3 |
| Zülfikar Zülküf Çoban | HÜDA PAR | 6 | 0,2 |
| Diğer (7) | 25 | 0,9 |
Gemlik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.564, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %49,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %35,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.324 | 49,4 |
| AK PARTİ | 951 | 35,5 |
| YENİDEN REFAH | 95 | 3,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 86 | 3,2 |
| İYİ PARTİ | 68 | 2,5 |
| SAADET | 54 | 2,0 |
| DEM Parti | 38 | 1,4 |
| HÜDA PAR | 14 | 0,5 |
| MEMLEKET | 12 | 0,5 |
| BTP | 7 | 0,3 |
| Diğer (10) | 34 | 1,3 |
Yeni Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yeni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.623, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %47,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.513 | 47,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.441 | 44,8 |
| Sinan Oğan | 241 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 19 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.624, sandığa gidenlerin oranı %86,5. En çok oyu %52,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %47,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.618 | 52,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.465 | 47,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.623, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %31,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.019 | 31,9 |
| CHP | 976 | 30,6 |
| İYİ PARTİ | 372 | 11,7 |
| MHP | 360 | 11,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 117 | 3,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 115 | 3,6 |
| YENİDEN REFAH | 78 | 2,4 |
| MEMLEKET | 41 | 1,3 |
| BBP | 20 | 0,6 |
| GENÇPARTİ | 15 | 0,5 |
| Diğer (9) | 50 | 1,6 |