Yüzbaşı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Karataş, Adana)
Adana ili Karataş ilçesine bağlı Yüzbaşı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 205 kişi (TÜİK).
Yüzbaşı Mahallesi, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yüzbaşı Mahallesi'nin haritası, Karataş ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yüzbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 205 kişidir. 2013 yılında 146 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %40,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %64,5 ile Necip Topuz (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yüzbaşı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yüzbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 205 kişidir. 2013 yılında 146 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %40,4 arttı.
Yüzbaşı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Yüzbaşı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 205 | 3,0 |
| 2021 | 199 | 5,9 |
| 2020 | 188 | -12,1 |
| 2019 | 214 | -3,2 |
| 2018 | 221 | 22,8 |
| 2017 | 180 | 13,2 |
| 2016 | 159 | 7,4 |
| 2015 | 148 | -12,4 |
| 2014 | 169 | 15,8 |
| 2013 | 146 | - |
Yüzbaşı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yüzbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yüzbaşı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 162, sandığa gidenlerin oranı %103,7. En çok oyu %43,6 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %42,3 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 68 | 43,6 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 66 | 42,3 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 7 | 4,5 |
| Süleyman Kart | HAK-PAR | 5 | 3,2 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 3 | 1,9 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 2 | 1,3 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 2 | 1,3 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 2 | 1,3 |
| Mehmet Turan Bayburt | Bağımsız | 1 | 0,6 |
Karataş Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 162, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %64,5 ile Necip Topuz (MHP) aldı, ikinci sırada %25,5 ile Ali Bedrettin Karataş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Necip Topuz | MHP | 91 | 64,5 |
| Ali Bedrettin Karataş | CHP | 36 | 25,5 |
| Vejdi Oral | DEM Parti | 6 | 4,3 |
| Yüksel Bozok | İYİ PARTİ | 2 | 1,4 |
| Hasan Kahraman Kul | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,4 |
| Orhan Alkaç | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,7 |
| Bekir Sömek | YENİDEN REFAH | 1 | 0,7 |
| İsmail Hakkı Gözübatık | GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,7 |
| Osman Köprüdüz | HÜDA PAR | 1 | 0,7 |
Karataş Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 162, sandığa gidenlerin oranı %91,4. En çok oyu %43,4 ile Bağımsız aldı, ikinci sırada %22,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Bağımsız | 59 | 43,4 |
| CHP | 30 | 22,1 |
| MHP | 28 | 20,6 |
| DSP | 4 | 2,9 |
| İYİ PARTİ | 3 | 2,2 |
| DEM Parti | 3 | 2,2 |
| BTP | 3 | 2,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,5 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 0,7 |
| Diğer (1) | 1 | 0,7 |
Yüzbaşı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yüzbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 150, sandığa gidenlerin oranı %99,3. En çok oyu %70,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %22,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 104 | 70,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 33 | 22,4 |
| Sinan Oğan | 10 | 6,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 150, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %74,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %25,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 100 | 74,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 34 | 25,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 150, sandığa gidenlerin oranı %99,3. En çok oyu %36,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,8 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 53 | 36,5 |
| MHP | 36 | 24,8 |
| CHP | 26 | 17,9 |
| İYİ PARTİ | 13 | 9,0 |
| YENİDEN REFAH | 4 | 2,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 2,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 2,1 |