Akyuva Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yumurtalık, Adana)
Adana ili Yumurtalık ilçesine bağlı Akyuva Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 548 kişi (TÜİK).
Akyuva Mahallesi, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Akyuva Mahallesi'nin haritası, Yumurtalık ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Akyuva Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 548 kişidir. 2007 yılında 402 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %36,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %40,1 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 2,277 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 548 |
Akyuva Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Akyuva Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 548 kişidir. 2007 yılında 402 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %36,3 arttı.
Akyuva Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Akyuva Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 548 | -15,6 |
| 2021 | 649 | 25,0 |
| 2020 | 519 | 2,6 |
| 2019 | 506 | -13,7 |
| 2018 | 586 | 79,2 |
| 2017 | 327 | -16,6 |
| 2016 | 392 | 3,4 |
| 2015 | 379 | -1,8 |
| 2014 | 386 | 7,8 |
| 2013 | 358 | 6,2 |
| 2012 | 337 | -5,9 |
| 2011 | 358 | -13,7 |
| 2010 | 415 | 2,0 |
| 2009 | 407 | -3,3 |
| 2008 | 421 | 4,7 |
| 2007 | 402 | - |
Akyuva Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Akyuva Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Akyuva Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 548, sandığa gidenlerin oranı %77,0. En çok oyu %46,7 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %39,0 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 189 | 46,7 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 158 | 39,0 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 28 | 6,9 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 12 | 3,0 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 8 | 2,0 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 6 | 1,5 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Azad Seyitoğlu | OCAK | 1 | 0,2 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 1 | 0,2 |
Yumurtalık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 548, sandığa gidenlerin oranı %75,9. En çok oyu %40,1 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı, ikinci sırada %32,7 ile Aydın Kütükoğlu (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdinç Altıok | CHP | 162 | 40,1 |
| Aydın Kütükoğlu | MHP | 132 | 32,7 |
| Turgay Özözen | ZAFER PARTİSİ | 44 | 10,9 |
| Şahin Olgun | İYİ PARTİ | 39 | 9,7 |
| Kenan Deniz | DP | 7 | 1,7 |
| Enver Çelik | YENİDEN REFAH | 5 | 1,2 |
| Uğur Karataş | DEVA PARTİSİ | 5 | 1,2 |
| Süleyman İnci | SAADET | 3 | 0,7 |
| Mustafa Örün | MİLLET | 2 | 0,5 |
| Eray Bulduk | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,2 |
| Diğer (4) | 4 | 1,0 |
Yumurtalık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 548, sandığa gidenlerin oranı %75,9. En çok oyu %41,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %32,5 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 163 | 41,7 |
| MHP | 127 | 32,5 |
| İYİ PARTİ | 38 | 9,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 32 | 8,2 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 1,8 |
| DEVA PARTİSİ | 6 | 1,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 5 | 1,3 |
| DP | 4 | 1,0 |
| SAADET | 3 | 0,8 |
| TKP | 2 | 0,5 |
| Diğer (4) | 4 | 1,0 |
Akyuva Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Akyuva Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 456, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %51,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %43,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 199 | 51,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 170 | 43,7 |
| Sinan Oğan | 20 | 5,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 457, sandığa gidenlerin oranı %84,0. En çok oyu %55,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 213 | 55,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 168 | 44,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 456, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %31,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %30,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 119 | 31,0 |
| AK PARTİ | 118 | 30,7 |
| İYİ PARTİ | 47 | 12,2 |
| MHP | 43 | 11,2 |
| TİP | 16 | 4,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 14 | 3,6 |
| YENİDEN REFAH | 9 | 2,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 2,1 |
| BBP | 3 | 0,8 |
| VATAN PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| Diğer (2) | 2 | 0,5 |