Alemdar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Alemdar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 22.417 kişi (TÜİK).
Alemdar Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Alemdar Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Alemdar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 22.417 kişidir. 2007 yılında 23.829 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,7 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Alemdar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Alemdar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 22.417 kişidir. 2007 yılında 23.829 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,9 azaldı.
Alemdar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Alemdar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 22.417 | -0,9 |
| 2021 | 22.620 | -1,8 |
| 2020 | 23.031 | -1,4 |
| 2019 | 23.369 | -1,0 |
| 2018 | 23.599 | -1,7 |
| 2017 | 24.001 | 0,3 |
| 2016 | 23.936 | -0,6 |
| 2015 | 24.078 | -0,9 |
| 2014 | 24.302 | -0,9 |
| 2013 | 24.535 | -0,8 |
| 2012 | 24.723 | 0,4 |
| 2011 | 24.617 | 0,2 |
| 2010 | 24.568 | 0,8 |
| 2009 | 24.378 | 1,3 |
| 2008 | 24.075 | 1,0 |
| 2007 | 23.829 | - |
Alemdar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Alemdar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Alemdar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 16.180, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %44,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,6 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 5.368 | 44,0 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 5.074 | 41,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 805 | 6,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 274 | 2,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 202 | 1,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 159 | 1,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 154 | 1,3 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 29 | 0,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 16 | 0,1 |
| Hasan Aydın | BTP | 15 | 0,1 |
| Diğer (16) | 105 | 0,9 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 16.180, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %42,7 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,4 ile Erkan Aydın (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 5.186 | 42,7 |
| Erkan Aydın | CHP | 4.902 | 40,4 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 891 | 7,3 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 355 | 2,9 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 250 | 2,1 |
| Gül Pola | DEM Parti | 175 | 1,4 |
| Kerim Bulut | SAADET | 172 | 1,4 |
| Ferhat Tan | HÜDA PAR | 37 | 0,3 |
| Cemil Bektaş | BTP | 31 | 0,3 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 31 | 0,3 |
| Diğer (8) | 105 | 0,9 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 16.180, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %43,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %34,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.281 | 43,8 |
| CHP | 4.172 | 34,6 |
| YENİDEN REFAH | 975 | 8,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 515 | 4,3 |
| İYİ PARTİ | 355 | 2,9 |
| DEM Parti | 258 | 2,1 |
| SAADET | 187 | 1,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 69 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 45 | 0,4 |
| BTP | 39 | 0,3 |
| Diğer (11) | 170 | 1,4 |
Alemdar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Alemdar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.379, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %62,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.257 | 62,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.055 | 27,5 |
| Sinan Oğan | 1.368 | 9,3 |
| Muharrem İnce | 83 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.391, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %66,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.496 | 66,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.781 | 33,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.379, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %47,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.924 | 47,3 |
| CHP | 2.010 | 13,7 |
| İYİ PARTİ | 1.399 | 9,6 |
| MHP | 1.393 | 9,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 682 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 657 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 656 | 4,5 |
| MEMLEKET | 223 | 1,5 |
| BBP | 199 | 1,4 |
| TİP | 111 | 0,8 |
| Diğer (14) | 239 | 1,6 |