Anadolu Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Anadolu Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.825 kişi (TÜİK).
Anadolu Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Anadolu Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Anadolu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.825 kişidir. 2007 yılında 8.484 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,4 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,259 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 6.825 |
Anadolu Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Anadolu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.825 kişidir. 2007 yılında 8.484 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,6 azaldı.
Anadolu Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Anadolu Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.825 | -4,0 |
| 2021 | 7.111 | -3,5 |
| 2020 | 7.367 | -3,0 |
| 2019 | 7.592 | -3,3 |
| 2018 | 7.848 | 8,4 |
| 2017 | 7.243 | 1,3 |
| 2016 | 7.147 | -1,4 |
| 2015 | 7.246 | -2,7 |
| 2014 | 7.445 | -0,4 |
| 2013 | 7.476 | -1,4 |
| 2012 | 7.580 | -1,8 |
| 2011 | 7.720 | 4,8 |
| 2010 | 7.369 | -8,4 |
| 2009 | 8.049 | -4,4 |
| 2008 | 8.421 | -0,7 |
| 2007 | 8.484 | - |
Anadolu Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Anadolu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Anadolu Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.113, sandığa gidenlerin oranı %74,7. En çok oyu %52,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.534 | 52,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.186 | 40,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 74 | 2,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 42 | 1,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 26 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 18 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 11 | 0,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 5 | 0,2 |
| Salih Koç | MİLLET | 4 | 0,1 |
| Diğer (6) | 11 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.113, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %48,4 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %43,1 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 1.423 | 48,4 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 1.266 | 43,1 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 81 | 2,8 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 71 | 2,4 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 44 | 1,5 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 12 | 0,4 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 12 | 0,4 |
| Hakan Bulut | TKP | 6 | 0,2 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 6 | 0,2 |
| Yılmaz Akgül | HÜDA PAR | 6 | 0,2 |
| Diğer (6) | 12 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.113, sandığa gidenlerin oranı %75,0. En çok oyu %44,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %43,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.303 | 44,7 |
| AK PARTİ | 1.258 | 43,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 115 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 91 | 3,1 |
| İYİ PARTİ | 55 | 1,9 |
| DEM Parti | 31 | 1,1 |
| SAADET | 14 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 12 | 0,4 |
| BTP | 7 | 0,2 |
| TKP | 6 | 0,2 |
| Diğer (10) | 24 | 0,8 |
Anadolu Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Anadolu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.156, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %54,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.945 | 54,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.401 | 39,0 |
| Sinan Oğan | 242 | 6,7 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.168, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %59,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.089 | 59,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.409 | 40,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.156, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %41,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.483 | 41,6 |
| CHP | 887 | 24,9 |
| MHP | 397 | 11,1 |
| İYİ PARTİ | 325 | 9,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 119 | 3,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 77 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 65 | 1,8 |
| TİP | 51 | 1,4 |
| BBP | 40 | 1,1 |
| MEMLEKET | 32 | 0,9 |
| Diğer (13) | 55 | 1,6 |