Aşağıyurtçu Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Etimesgut, Ankara)
Ankara ili Etimesgut ilçesine bağlı Aşağıyurtçu Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 863 kişi (TÜİK).
Aşağıyurtçu Mahallesi, Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aşağıyurtçu Mahallesi'nin haritası, Etimesgut ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aşağıyurtçu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 863 kişidir. 2007 yılında 355 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %143,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,3 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Aşağıyurtçu Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Aşağıyurtçu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 863 kişidir. 2007 yılında 355 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %143,1 arttı.
Aşağıyurtçu Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Aşağıyurtçu Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 863 | 9,0 |
| 2021 | 792 | 17,3 |
| 2020 | 675 | 8,7 |
| 2019 | 621 | -3,1 |
| 2018 | 641 | -85,5 |
| 2017 | 4.415 | 4,7 |
| 2016 | 4.217 | 17,2 |
| 2015 | 3.598 | 28,1 |
| 2014 | 2.808 | 55,9 |
| 2013 | 1.801 | 177,1 |
| 2012 | 650 | 47,1 |
| 2011 | 442 | -3,7 |
| 2010 | 459 | -5,0 |
| 2009 | 483 | 0,8 |
| 2008 | 479 | 34,9 |
| 2007 | 355 | - |
Aşağıyurtçu Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aşağıyurtçu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aşağıyurtçu Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 712, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %70,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %23,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 407 | 70,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 137 | 23,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 16 | 2,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 5 | 0,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 3 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,2 |
| Abdullah Demiryürek | AB PARTİ | 1 | 0,2 |
| Salih Koç | MİLLET | 1 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,2 |
Etimesgut Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 712, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %55,3 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %38,8 ile Enver Demirel (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Beşikcioğlu | CHP | 312 | 55,3 |
| Enver Demirel | MHP | 219 | 38,8 |
| Abdulkadir Baloğlu | YENİDEN REFAH | 13 | 2,3 |
| Hilmi Özer | İYİ PARTİ | 8 | 1,4 |
| Müslim Taşdan | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,7 |
| Hüseyin Gülşen | MİLLET | 2 | 0,3 |
| Süleyman Demir | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Muhammed Mustafa Şahin | SAADET | 2 | 0,3 |
| Nilüfer Yurtoğlu | ANAP | 1 | 0,2 |
| İkram Bedir | DEM Parti | 1 | 0,2 |
Etimesgut Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 712, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %57,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,1 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 323 | 57,5 |
| MHP | 175 | 31,1 |
| YENİDEN REFAH | 20 | 3,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 11 | 2,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,5 |
| DEM Parti | 3 | 0,5 |
| TİP | 3 | 0,5 |
| MİLLET | 2 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 2 | 0,4 |
| Diğer (6) | 6 | 1,1 |
Aşağıyurtçu Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aşağıyurtçu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 649, sandığa gidenlerin oranı %93,1. En çok oyu %57,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %39,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 340 | 57,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 232 | 39,1 |
| Sinan Oğan | 21 | 3,5 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 649, sandığa gidenlerin oranı %93,2. En çok oyu %59,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %40,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 353 | 59,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 243 | 40,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 649, sandığa gidenlerin oranı %93,1. En çok oyu %36,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 219 | 36,9 |
| AK PARTİ | 111 | 18,7 |
| MHP | 88 | 14,8 |
| İYİ PARTİ | 70 | 11,8 |
| TİP | 31 | 5,2 |
| BBP | 28 | 4,7 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 1,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 11 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 1,4 |
| TKP | 2 | 0,3 |
| Diğer (3) | 4 | 0,7 |