Aydınlar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)

Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Aydınlar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.778 kişi (TÜİK).

Aydınlar Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aydınlar Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aydınlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.778 kişidir. 2007 yılında 7.525 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,4 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.

  • Nüfus verileri TÜİK (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi), seçim sonuçları YSK kaynaklıdır.

Temel Bilgiler

Yüzölçümü 0,288 km2
Tür

Mahalle

İl

Ankara

İlçe

Çankaya

Nüfus (2022)

5.778

Aydınlar Mahallesi Nüfusu

TÜİK verilerine göre Aydınlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.778 kişidir. 2007 yılında 7.525 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,2 azaldı.

Aydınlar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)

Yıllara göre Aydınlar Mahallesi nüfusu

Yıl Nüfus Değişim (%)
2022 5.778 -1,6
2021 5.869 -0,9
2020 5.921 -2,0
2019 6.039 1,8
2018 5.930 -3,3
2017 6.132 -1,9
2016 6.253 3,0
2015 6.068 -1,2
2014 6.142 -1,8
2013 6.257 -6,8
2012 6.715 0,5
2011 6.680 -2,2
2010 6.832 -3,5
2009 7.078 -2,9
2008 7.291 -3,1
2007 7.525 -

Aydınlar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aydınlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aydınlar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Kayıtlı seçmen sayısı 4.641, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %72,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %20,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.

Aday Parti Oy Oy oranı (%)
Mansur Yavaş CHP 2.600 72,4
Turgut Altınok AK PARTİ 726 20,2
Hüseyin Bartu Soral ZAFER PARTİSİ 74 2,1
Suat Kılıç YENİDEN REFAH 70 1,9
Gültan Kışanak DEM Parti 32 0,9
Cengiz Topel Yıldırım İYİ PARTİ 25 0,7
Cafer Güneş SAADET 16 0,5
Ali Ufuk Arikan TKP 12 0,3
Zafer Burak Hasar MEMLEKET 8 0,2
Serkan Ünver YTP 7 0,2
Diğer (9) 21 0,6

Çankaya Belediye Başkanlığı

Kayıtlı seçmen sayısı 4.641, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %61,4 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %21,2 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.

Aday Parti Oy Oy oranı (%)
Hüseyin Can Güner CHP 2.191 61,4
Duhan Kalkan AK PARTİ 759 21,2
Esmaül Hüsna Aslan ZAFER PARTİSİ 168 4,7
İrfan Değirmenci TİP 150 4,2
Mustafa Erikli YENİDEN REFAH 70 2,0
Osman Topal İYİ PARTİ 63 1,8
Türkan Demir DEM Parti 40 1,1
Çisel Demirkan Sakallı TKP 21 0,6
İbrahim Temel SAADET 18 0,5
Erol Koçoğlu BÜYÜK BİRLİK 16 0,5
Diğer (16) 75 2,1

Çankaya Belediye Meclisi

Kayıtlı seçmen sayısı 4.641, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %62,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %20,5 ile AK PARTİ yer aldı.

Parti Oy Oy oranı (%)
CHP 2.213 62,3
AK PARTİ 728 20,5
ZAFER PARTİSİ 181 5,1
TİP 84 2,4
YENİDEN REFAH 76 2,1
İYİ PARTİ 68 1,9
DEM Parti 52 1,5
BÜYÜK BİRLİK 27 0,8
TKP 25 0,7
BTP 18 0,5
Diğer (16) 78 2,2

Aydınlar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aydınlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).

Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 4.717, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %67,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.

Aday Oy Oy oranı (%)
Kemal Kılıçdaroğlu 2.852 67,2
Recep Tayyip Erdoğan 1.139 26,8
Sinan Oğan 239 5,6
Muharrem İnce 15 0,3

Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 4.721, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %71,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %28,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.

Aday Oy Oy oranı (%)
Kemal Kılıçdaroğlu 2.942 71,4
Recep Tayyip Erdoğan 1.178 28,6

Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 4.717, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %47,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,5 ile AK PARTİ yer aldı.

Parti Oy Oy oranı (%)
CHP 2.021 47,9
AK PARTİ 782 18,5
İYİ PARTİ 645 15,3
MHP 260 6,2
YEŞİL SOL PARTİ 170 4,0
ZAFER PARTİSİ 115 2,7
YENİDEN REFAH 65 1,5
BBP 30 0,7
MEMLEKET 29 0,7
TKP 17 0,4
Diğer (11) 51 1,2

Haritalar

Aydınlar Mahallesi Çevresindeki Mahalle ve Köyler

Çankaya ve Ankara Hakkında Daha Fazla Harita ve İstatistik