Ayyıldız Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pursaklar, Ankara)
Ankara ili Pursaklar ilçesine bağlı Ayyıldız Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.099 kişi (TÜİK).
Ayyıldız Mahallesi, Ankara ilinin Pursaklar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ayyıldız Mahallesi'nin haritası, Pursaklar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ayyıldız Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.099 kişidir. 2007 yılında 2.880 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,7 ile Halil Tunçay (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ayyıldız Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ayyıldız Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.099 kişidir. 2007 yılında 2.880 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,1 azaldı.
Ayyıldız Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ayyıldız Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.099 | 2,0 |
| 2021 | 2.058 | -2,3 |
| 2020 | 2.106 | -3,9 |
| 2019 | 2.192 | -2,0 |
| 2018 | 2.237 | -3,2 |
| 2017 | 2.312 | -2,8 |
| 2016 | 2.378 | -2,8 |
| 2015 | 2.446 | -3,2 |
| 2014 | 2.526 | -3,4 |
| 2013 | 2.616 | -4,4 |
| 2012 | 2.736 | 0,8 |
| 2011 | 2.713 | 0,9 |
| 2010 | 2.690 | -3,5 |
| 2009 | 2.789 | -4,8 |
| 2008 | 2.929 | 1,7 |
| 2007 | 2.880 | - |
Ayyıldız Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ayyıldız Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ayyıldız Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.718, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %75,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %19,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 924 | 75,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 243 | 19,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 30 | 2,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 8 | 0,7 |
| Cafer Güneş | SAADET | 7 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 6 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 2 | 0,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,3 |
Pursaklar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.718, sandığa gidenlerin oranı %73,3. En çok oyu %61,7 ile Halil Tunçay (CHP) aldı, ikinci sırada %24,5 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Tunçay | CHP | 750 | 61,7 |
| Ertuğrul Çetin | AK PARTİ | 298 | 24,5 |
| Bayram Baş | YENİDEN REFAH | 105 | 8,6 |
| Şerafettin Coşar | ZAFER PARTİSİ | 19 | 1,6 |
| Zekeriya Ersarı | İYİ PARTİ | 12 | 1,0 |
| Murat Aslandoğdu | MEMLEKET | 5 | 0,4 |
| Şerivan Baki | TKP | 5 | 0,4 |
| Meral Çelik | YTP | 4 | 0,3 |
| Seyitmehmet Karagülle | SAADET | 4 | 0,3 |
| Bülent Koca | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Diğer (7) | 11 | 0,9 |
Pursaklar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.718, sandığa gidenlerin oranı %73,4. En çok oyu %62,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %22,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 764 | 62,8 |
| AK PARTİ | 277 | 22,8 |
| YENİDEN REFAH | 87 | 7,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 23 | 1,9 |
| İYİ PARTİ | 20 | 1,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 0,7 |
| MEMLEKET | 9 | 0,7 |
| SAADET | 9 | 0,7 |
| BTP | 7 | 0,6 |
| TKP | 3 | 0,2 |
| Diğer (7) | 8 | 0,6 |
Ayyıldız Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ayyıldız Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.735, sandığa gidenlerin oranı %78,1. En çok oyu %61,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 818 | 61,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 435 | 32,6 |
| Sinan Oğan | 74 | 5,5 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.735, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %65,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %34,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 859 | 65,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 456 | 34,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.735, sandığa gidenlerin oranı %78,2. En çok oyu %33,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,5 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 438 | 33,3 |
| İYİ PARTİ | 348 | 26,5 |
| AK PARTİ | 299 | 22,7 |
| MHP | 84 | 6,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 37 | 2,8 |
| YENİDEN REFAH | 19 | 1,4 |
| TİP | 17 | 1,3 |
| BBP | 11 | 0,8 |
| MEMLEKET | 10 | 0,8 |
| GENÇPARTİ | 8 | 0,6 |
| Diğer (10) | 27 | 2,1 |