Babayakup Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Babayakup Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 232 kişi (TÜİK).
Babayakup Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Babayakup Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Babayakup Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 232 kişidir. 2013 yılında 148 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %56,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,8 ile Levent Çağlancı (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Babayakup Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Babayakup Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 232 kişidir. 2013 yılında 148 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %56,8 arttı.
Babayakup Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Babayakup Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 232 | 0,4 |
| 2021 | 231 | 0,9 |
| 2020 | 229 | -2,6 |
| 2019 | 235 | -3,3 |
| 2018 | 243 | 18,5 |
| 2017 | 205 | 10,2 |
| 2016 | 186 | 0,5 |
| 2015 | 185 | 8,2 |
| 2014 | 171 | 15,5 |
| 2013 | 148 | - |
Babayakup Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Babayakup Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Babayakup Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 206, sandığa gidenlerin oranı %95,2. En çok oyu %66,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %28,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 129 | 66,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 55 | 28,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 4 | 2,1 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,0 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,5 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 1 | 0,5 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 206, sandığa gidenlerin oranı %95,2. En çok oyu %46,8 ile Levent Çağlancı (MHP) aldı, ikinci sırada %45,7 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Levent Çağlancı | MHP | 88 | 46,8 |
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 86 | 45,7 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 5 | 2,7 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 3 | 1,6 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 2 | 1,1 |
| Uğur Can Düzgün | EMEP | 1 | 0,5 |
| Abdulvahap Koyuncu | HÜDA PAR | 1 | 0,5 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| Ali Gülsoy | VATAN PARTİSİ | 1 | 0,5 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 206, sandığa gidenlerin oranı %95,2. En çok oyu %51,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %43,6 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 96 | 51,1 |
| MHP | 82 | 43,6 |
| İYİ PARTİ | 3 | 1,6 |
| DEVA PARTİSİ | 2 | 1,1 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 0,5 |
| TKP | 1 | 0,5 |
| EMEP | 1 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 1 | 0,5 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,5 |
Babayakup Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Babayakup Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 215, sandığa gidenlerin oranı %95,3. En çok oyu %55,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 112 | 55,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 69 | 34,2 |
| Sinan Oğan | 20 | 9,9 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 215, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %62,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 120 | 62,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 72 | 37,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 215, sandığa gidenlerin oranı %95,3. En çok oyu %28,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,3 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 58 | 28,7 |
| İYİ PARTİ | 47 | 23,3 |
| MHP | 44 | 21,8 |
| CHP | 26 | 12,9 |
| BBP | 10 | 5,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 3,0 |
| MİLLET | 1 | 0,5 |
| TKH | 1 | 0,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1 | 0,5 |
| AB | 1 | 0,5 |
| Diğer (3) | 3 | 1,5 |