Barıştepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Barıştepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 12.220 kişi (TÜİK).
Barıştepe Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Barıştepe Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Barıştepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.220 kişidir. 2007 yılında 7.969 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %53,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,384 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 12.220 |
Barıştepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Barıştepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.220 kişidir. 2007 yılında 7.969 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %53,3 arttı.
Barıştepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Barıştepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 12.220 | 0,2 |
| 2021 | 12.193 | -0,6 |
| 2020 | 12.267 | 2,0 |
| 2019 | 12.032 | 7,0 |
| 2018 | 11.249 | -1,9 |
| 2017 | 11.472 | 2,1 |
| 2016 | 11.235 | 1,1 |
| 2015 | 11.116 | 3,9 |
| 2014 | 10.699 | 6,6 |
| 2013 | 10.039 | -1,1 |
| 2012 | 10.153 | 8,2 |
| 2011 | 9.384 | 11,1 |
| 2010 | 8.445 | 8,7 |
| 2009 | 7.767 | 1,1 |
| 2008 | 7.679 | -3,6 |
| 2007 | 7.969 | - |
Barıştepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Barıştepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Barıştepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.641, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %46,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %45,4 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.000 | 46,0 |
| Mansur Yavaş | CHP | 2.959 | 45,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 257 | 3,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 122 | 1,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 58 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 40 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 27 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 8 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 8 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,1 |
| Diğer (10) | 30 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.641, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %49,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,1 ile Fethi Yaşar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 3.244 | 49,8 |
| Fethi Yaşar | CHP | 2.681 | 41,1 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 236 | 3,6 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 145 | 2,2 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 81 | 1,2 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 51 | 0,8 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 17 | 0,3 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,2 |
| Hakan Bulut | TKP | 9 | 0,1 |
| Yılmaz Akgül | HÜDA PAR | 9 | 0,1 |
| Diğer (8) | 30 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.641, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %49,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.197 | 49,3 |
| CHP | 2.415 | 37,2 |
| YENİDEN REFAH | 319 | 4,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 232 | 3,6 |
| İYİ PARTİ | 127 | 2,0 |
| SAADET | 56 | 0,9 |
| DEM Parti | 35 | 0,5 |
| TKP | 16 | 0,2 |
| DEVA PARTİSİ | 15 | 0,2 |
| BTP | 13 | 0,2 |
| Diğer (12) | 60 | 0,9 |
Barıştepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Barıştepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.024, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %62,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.108 | 62,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.406 | 29,5 |
| Sinan Oğan | 612 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 29 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.039, sandığa gidenlerin oranı %88,4. En çok oyu %66,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.226 | 66,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.642 | 33,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.024, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %43,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.507 | 43,3 |
| CHP | 1.340 | 16,5 |
| MHP | 1.170 | 14,4 |
| İYİ PARTİ | 913 | 11,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 338 | 4,2 |
| YENİDEN REFAH | 261 | 3,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 144 | 1,8 |
| TİP | 95 | 1,2 |
| MEMLEKET | 92 | 1,1 |
| BBP | 92 | 1,1 |
| Diğer (15) | 78 | 1,0 |