Çankaya Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Çankaya Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.638 kişi (TÜİK).
Çankaya Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Çankaya Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Çankaya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.638 kişidir. 2007 yılında 7.312 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %4,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %63,5 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Çankaya Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Çankaya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.638 kişidir. 2007 yılında 7.312 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %4,5 arttı.
Çankaya Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Çankaya Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.638 | -3,1 |
| 2021 | 7.881 | -1,1 |
| 2020 | 7.967 | -3,9 |
| 2019 | 8.290 | 2,7 |
| 2018 | 8.069 | -1,5 |
| 2017 | 8.196 | 1,5 |
| 2016 | 8.074 | -7,2 |
| 2015 | 8.702 | 0,7 |
| 2014 | 8.643 | 1,2 |
| 2013 | 8.541 | 16,1 |
| 2012 | 7.357 | 2,3 |
| 2011 | 7.193 | -2,5 |
| 2010 | 7.375 | 2,3 |
| 2009 | 7.209 | 0,4 |
| 2008 | 7.183 | -1,8 |
| 2007 | 7.312 | - |
Çankaya Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Çankaya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Çankaya Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.309, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %82,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %12,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.405 | 82,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 500 | 12,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 53 | 1,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 48 | 1,2 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 26 | 0,6 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 22 | 0,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 18 | 0,4 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 7 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 6 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,1 |
| Diğer (7) | 19 | 0,5 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.309, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %63,5 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %12,4 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 2.588 | 63,5 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 506 | 12,4 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 412 | 10,1 |
| Bülent Belovacıklı | BTP | 163 | 4,0 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 151 | 3,7 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 52 | 1,3 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 39 | 1,0 |
| Çisel Demirkan Sakallı | TKP | 39 | 1,0 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 36 | 0,9 |
| Erol Koçoğlu | BÜYÜK BİRLİK | 17 | 0,4 |
| Diğer (15) | 72 | 1,8 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.309, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %71,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %12,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.907 | 71,0 |
| AK PARTİ | 523 | 12,8 |
| TİP | 227 | 5,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 149 | 3,6 |
| İYİ PARTİ | 59 | 1,4 |
| DEM Parti | 54 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 40 | 1,0 |
| TKP | 30 | 0,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 16 | 0,4 |
| MEMLEKET | 13 | 0,3 |
| Diğer (15) | 76 | 1,8 |
Çankaya Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Çankaya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.288, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %79,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %17,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.841 | 79,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 844 | 17,5 |
| Sinan Oğan | 122 | 2,5 |
| Muharrem İnce | 11 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.290, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %81,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %18,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.851 | 81,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 871 | 18,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.288, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %62,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %12,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.019 | 62,8 |
| AK PARTİ | 606 | 12,6 |
| İYİ PARTİ | 546 | 11,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 221 | 4,6 |
| MHP | 144 | 3,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 86 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 46 | 1,0 |
| MEMLEKET | 38 | 0,8 |
| TKP | 31 | 0,6 |
| BBP | 16 | 0,3 |
| Diğer (12) | 40 | 0,8 |