Çarşı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Çarşı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.096 kişi (TÜİK).
Çarşı Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Çarşı Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Çarşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.096 kişidir. 2007 yılında 4.439 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %66,7 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,149 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 4.096 |
Çarşı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Çarşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.096 kişidir. 2007 yılında 4.439 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,7 azaldı.
Çarşı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Çarşı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.096 | -0,8 |
| 2021 | 4.130 | 2,0 |
| 2020 | 4.050 | -2,7 |
| 2019 | 4.163 | 1,0 |
| 2018 | 4.123 | -0,8 |
| 2017 | 4.156 | -4,3 |
| 2016 | 4.345 | 0,8 |
| 2015 | 4.309 | -2,2 |
| 2014 | 4.404 | -1,8 |
| 2013 | 4.485 | -1,5 |
| 2012 | 4.555 | 1,2 |
| 2011 | 4.499 | 0,2 |
| 2010 | 4.492 | -2,1 |
| 2009 | 4.588 | 0,2 |
| 2008 | 4.577 | 3,1 |
| 2007 | 4.439 | - |
Çarşı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Çarşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Çarşı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.245, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %70,7 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %22,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.769 | 70,7 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 556 | 22,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 53 | 2,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 48 | 1,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 26 | 1,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 19 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 10 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 4 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 3 | 0,1 |
| Diğer (7) | 10 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.245, sandığa gidenlerin oranı %79,1. En çok oyu %66,7 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %24,6 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 1.656 | 66,7 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 610 | 24,6 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 77 | 3,1 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 48 | 1,9 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 45 | 1,8 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 10 | 0,4 |
| Hakan Bulut | TKP | 9 | 0,4 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 9 | 0,4 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 5 | 0,2 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 4 | 0,2 |
| Diğer (5) | 9 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.245, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %62,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %23,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.538 | 62,2 |
| AK PARTİ | 586 | 23,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 123 | 5,0 |
| YENİDEN REFAH | 71 | 2,9 |
| İYİ PARTİ | 55 | 2,2 |
| DEM Parti | 22 | 0,9 |
| TİP | 16 | 0,7 |
| SAADET | 13 | 0,5 |
| TKP | 9 | 0,4 |
| BTP | 9 | 0,4 |
| Diğer (9) | 32 | 1,3 |
Çarşı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Çarşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.326, sandığa gidenlerin oranı %90,2. En çok oyu %63,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %30,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.873 | 63,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 888 | 30,1 |
| Sinan Oğan | 176 | 6,0 |
| Muharrem İnce | 14 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.327, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %67,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.934 | 67,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 915 | 32,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.326, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %40,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %20,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.203 | 40,7 |
| AK PARTİ | 597 | 20,2 |
| İYİ PARTİ | 466 | 15,8 |
| MHP | 222 | 7,5 |
| TİP | 119 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 115 | 3,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 65 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 47 | 1,6 |
| MEMLEKET | 39 | 1,3 |
| BBP | 16 | 0,5 |
| Diğer (8) | 24 | 0,8 |