Çiftehavuzlar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Çiftehavuzlar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 19.252 kişi (TÜİK).
Çiftehavuzlar Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Çiftehavuzlar Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Çiftehavuzlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 19.252 kişidir. 2007 yılında 23.823 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,5 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Çiftehavuzlar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Çiftehavuzlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 19.252 kişidir. 2007 yılında 23.823 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,2 azaldı.
Çiftehavuzlar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Çiftehavuzlar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 19.252 | -1,6 |
| 2021 | 19.567 | -3,4 |
| 2020 | 20.256 | -2,1 |
| 2019 | 20.685 | -0,9 |
| 2018 | 20.874 | -3,5 |
| 2017 | 21.627 | -2,1 |
| 2016 | 22.102 | -1,2 |
| 2015 | 22.371 | -0,4 |
| 2014 | 22.450 | -0,7 |
| 2013 | 22.600 | -2,6 |
| 2012 | 23.194 | -1,1 |
| 2011 | 23.450 | -0,5 |
| 2010 | 23.559 | -0,4 |
| 2009 | 23.653 | -0,3 |
| 2008 | 23.715 | -0,5 |
| 2007 | 23.823 | - |
Çiftehavuzlar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Çiftehavuzlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Çiftehavuzlar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.326, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %46,4 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %40,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 5.224 | 46,4 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 4.556 | 40,5 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 752 | 6,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 213 | 1,9 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 201 | 1,8 |
| İkram Akkaya | SAADET | 136 | 1,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 32 | 0,3 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 28 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 22 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 17 | 0,1 |
| Diğer (13) | 83 | 0,8 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.326, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %46,5 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %38,7 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 5.199 | 46,5 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 4.323 | 38,7 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 772 | 6,9 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 281 | 2,5 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 269 | 2,4 |
| Kerim Bulut | SAADET | 141 | 1,3 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 38 | 0,3 |
| Gül Pola | DEM Parti | 32 | 0,3 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 31 | 0,3 |
| Cemil Bektaş | BTP | 23 | 0,2 |
| Diğer (8) | 62 | 0,6 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 14.326, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %40,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %40,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.526 | 40,5 |
| AK PARTİ | 4.473 | 40,1 |
| YENİDEN REFAH | 894 | 8,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 464 | 4,2 |
| İYİ PARTİ | 366 | 3,3 |
| SAADET | 161 | 1,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 84 | 0,8 |
| MEMLEKET | 38 | 0,3 |
| DEM Parti | 29 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 27 | 0,2 |
| Diğer (11) | 105 | 0,9 |
Çiftehavuzlar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Çiftehavuzlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.531, sandığa gidenlerin oranı %92,9. En çok oyu %59,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.863 | 59,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.864 | 29,2 |
| Sinan Oğan | 1.427 | 10,8 |
| Muharrem İnce | 81 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.540, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %64,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.262 | 64,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.540 | 35,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.531, sandığa gidenlerin oranı %93,2. En çok oyu %45,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.967 | 45,4 |
| CHP | 2.280 | 17,4 |
| İYİ PARTİ | 1.458 | 11,1 |
| MHP | 1.046 | 8,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 685 | 5,2 |
| YENİDEN REFAH | 626 | 4,8 |
| BBP | 294 | 2,2 |
| MEMLEKET | 219 | 1,7 |
| GENÇPARTİ | 88 | 0,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 74 | 0,6 |
| Diğer (15) | 243 | 1,9 |