Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Tufanbeyli, Adana)
Adana ili Tufanbeyli ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.718 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Tufanbeyli ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.718 kişidir. 2007 yılında 2.148 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %60,3 ile Ahmet Aktürk (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 9,328 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 2.718 |
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.718 kişidir. 2007 yılında 2.148 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,5 arttı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.718 | -0,9 |
| 2021 | 2.743 | -0,5 |
| 2020 | 2.757 | 0,3 |
| 2019 | 2.750 | 0,8 |
| 2018 | 2.727 | 0,9 |
| 2017 | 2.702 | -10,3 |
| 2016 | 3.013 | 13,7 |
| 2015 | 2.649 | -2,8 |
| 2014 | 2.726 | 9,0 |
| 2013 | 2.500 | 1,3 |
| 2012 | 2.468 | 6,1 |
| 2011 | 2.327 | 1,1 |
| 2010 | 2.301 | -2,3 |
| 2009 | 2.356 | 3,7 |
| 2008 | 2.271 | 5,7 |
| 2007 | 2.148 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.918, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %59,3 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %36,5 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 959 | 59,3 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 590 | 36,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 33 | 2,0 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 14 | 0,9 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,4 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 3 | 0,2 |
| Sevil Aracı | EMEP | 3 | 0,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 3 | 0,2 |
| Eyyup Kebude | YTP | 2 | 0,1 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,2 |
Tufanbeyli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.918, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %60,3 ile Ahmet Aktürk (CHP) aldı, ikinci sırada %36,9 ile Ekrem Keçe (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Aktürk | CHP | 966 | 60,3 |
| Ekrem Keçe | AK PARTİ | 591 | 36,9 |
| Recep Balı | İYİ PARTİ | 20 | 1,2 |
| Serdar Türken | YENİDEN REFAH | 16 | 1,0 |
| Mahmut Ulun | BTP | 3 | 0,2 |
| Güssüm Kafadar | Bağımsız | 3 | 0,2 |
| Ziya Kanat | HÜDA PAR | 2 | 0,1 |
| Mehmet Güneş | VATAN PARTİSİ | 1 | 0,1 |
Tufanbeyli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.918, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %59,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 955 | 59,8 |
| AK PARTİ | 545 | 34,1 |
| YENİDEN REFAH | 38 | 2,4 |
| İYİ PARTİ | 35 | 2,2 |
| BTP | 10 | 0,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 5 | 0,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| DEVA PARTİSİ | 2 | 0,1 |
| SAADET | 2 | 0,1 |
| HÜDA PAR | 1 | 0,1 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.840, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %50,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 786 | 50,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 687 | 44,1 |
| Sinan Oğan | 79 | 5,1 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.841, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %52,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %47,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 805 | 52,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 718 | 47,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.840, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %38,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 597 | 38,6 |
| AK PARTİ | 418 | 27,0 |
| MHP | 216 | 13,9 |
| İYİ PARTİ | 175 | 11,3 |
| YENİDEN REFAH | 38 | 2,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 33 | 2,1 |
| TİP | 18 | 1,2 |
| MEMLEKET | 12 | 0,8 |
| BBP | 11 | 0,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 5 | 0,3 |
| Diğer (3) | 10 | 0,6 |