İstiklal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Tufanbeyli, Adana)
Adana ili Tufanbeyli ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.139 kişi (TÜİK).
İstiklal Mahallesi, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada İstiklal Mahallesi'nin haritası, Tufanbeyli ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.139 kişidir. 2007 yılında 1.850 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,5 ile Ahmet Aktürk (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 10,229 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 2.139 |
İstiklal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.139 kişidir. 2007 yılında 1.850 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,6 arttı.
İstiklal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre İstiklal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.139 | -1,1 |
| 2021 | 2.162 | 0,7 |
| 2020 | 2.148 | 1,9 |
| 2019 | 2.108 | 0,2 |
| 2018 | 2.103 | 8,7 |
| 2017 | 1.934 | -5,0 |
| 2016 | 2.036 | -6,3 |
| 2015 | 2.172 | -22,5 |
| 2014 | 2.802 | 19,0 |
| 2013 | 2.354 | 16,7 |
| 2012 | 2.017 | 6,5 |
| 2011 | 1.894 | 3,1 |
| 2010 | 1.837 | -2,5 |
| 2009 | 1.884 | -3,7 |
| 2008 | 1.957 | 5,8 |
| 2007 | 1.850 | - |
İstiklal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca İstiklal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.678, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %52,1 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %42,6 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 731 | 52,1 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 598 | 42,6 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 34 | 2,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 12 | 0,9 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 12 | 0,9 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 6 | 0,4 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 3 | 0,2 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 2 | 0,1 |
| Kazım Kürşad Erdil | AP | 2 | 0,1 |
| Eyyup Kebude | YTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (1) | 1 | 0,1 |
Tufanbeyli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.678, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %53,5 ile Ahmet Aktürk (CHP) aldı, ikinci sırada %41,5 ile Ekrem Keçe (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Aktürk | CHP | 748 | 53,5 |
| Ekrem Keçe | AK PARTİ | 580 | 41,5 |
| Recep Balı | İYİ PARTİ | 38 | 2,7 |
| Serdar Türken | YENİDEN REFAH | 15 | 1,1 |
| Musa Özkan | SAADET | 7 | 0,5 |
| Mehmet Gül | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,4 |
| Ziya Kanat | HÜDA PAR | 2 | 0,1 |
| Mahmut Ulun | BTP | 1 | 0,1 |
| Mustafa Çetinkaya | MİLLET | 1 | 0,1 |
| Güssüm Kafadar | Bağımsız | 1 | 0,1 |
Tufanbeyli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.678, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %53,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %40,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 735 | 53,0 |
| AK PARTİ | 556 | 40,1 |
| İYİ PARTİ | 40 | 2,9 |
| YENİDEN REFAH | 27 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 10 | 0,7 |
| SAADET | 6 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 5 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,2 |
| TİP | 3 | 0,2 |
| BTP | 2 | 0,1 |
| Diğer (1) | 1 | 0,1 |
İstiklal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.588, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %55,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 741 | 55,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 510 | 38,1 |
| Sinan Oğan | 79 | 5,9 |
| Muharrem İnce | 7 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.590, sandığa gidenlerin oranı %84,2. En çok oyu %59,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 775 | 59,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 531 | 40,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.588, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %29,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 397 | 29,7 |
| CHP | 335 | 25,1 |
| MHP | 265 | 19,8 |
| İYİ PARTİ | 164 | 12,3 |
| YENİDEN REFAH | 49 | 3,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 37 | 2,8 |
| MEMLEKET | 17 | 1,3 |
| BBP | 16 | 1,2 |
| TİP | 13 | 1,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 10 | 0,8 |
| Diğer (3) | 13 | 1,0 |