Demetlale Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Demetlale Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 17.382 kişi (TÜİK).
Demetlale Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Demetlale Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Demetlale Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 17.382 kişidir. 2007 yılında 21.473 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,6 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,3 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 17.382 |
Demetlale Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Demetlale Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 17.382 kişidir. 2007 yılında 21.473 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,1 azaldı.
Demetlale Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Demetlale Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 17.382 | -2,1 |
| 2021 | 17.762 | -0,3 |
| 2020 | 17.820 | -4,6 |
| 2019 | 18.679 | 1,6 |
| 2018 | 18.380 | 4,4 |
| 2017 | 17.610 | -0,8 |
| 2016 | 17.748 | -0,7 |
| 2015 | 17.879 | -0,9 |
| 2014 | 18.033 | -1,2 |
| 2013 | 18.260 | -3,5 |
| 2012 | 18.918 | -1,9 |
| 2011 | 19.289 | -1,4 |
| 2010 | 19.558 | -1,0 |
| 2009 | 19.749 | -3,4 |
| 2008 | 20.442 | -4,8 |
| 2007 | 21.473 | - |
Demetlale Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Demetlale Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Demetlale Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.537, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %60,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %31,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 4.874 | 60,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.585 | 31,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 203 | 2,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 187 | 2,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 86 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 67 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 29 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 16 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 15 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 11 | 0,1 |
| Diğer (13) | 52 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.537, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %53,6 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %35,5 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 4.348 | 53,6 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 2.876 | 35,5 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 319 | 3,9 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 224 | 2,8 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 148 | 1,8 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 41 | 0,5 |
| Hakan Bulut | TKP | 21 | 0,3 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,2 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 16 | 0,2 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 16 | 0,2 |
| Diğer (9) | 79 | 1,0 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.537, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %51,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.118 | 51,1 |
| AK PARTİ | 2.764 | 34,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 418 | 5,2 |
| YENİDEN REFAH | 273 | 3,4 |
| İYİ PARTİ | 154 | 1,9 |
| DEM Parti | 106 | 1,3 |
| SAADET | 50 | 0,6 |
| TİP | 21 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 20 | 0,2 |
| HÜDA PAR | 19 | 0,2 |
| Diğer (12) | 116 | 1,4 |
Demetlale Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Demetlale Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.745, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %46,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %45,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.699 | 46,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.546 | 45,3 |
| Sinan Oğan | 761 | 7,6 |
| Muharrem İnce | 32 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.753, sandığa gidenlerin oranı %84,1. En çok oyu %51,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.040 | 51,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.713 | 48,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.745, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %32,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %28,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.203 | 32,0 |
| CHP | 2.825 | 28,2 |
| İYİ PARTİ | 1.224 | 12,2 |
| MHP | 1.003 | 10,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 451 | 4,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 367 | 3,7 |
| TİP | 230 | 2,3 |
| YENİDEN REFAH | 219 | 2,2 |
| MEMLEKET | 124 | 1,2 |
| BBP | 104 | 1,0 |
| Diğer (15) | 144 | 1,4 |