Demirayak Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Evren, Ankara)
Ankara ili Evren ilçesine bağlı Demirayak Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 51 kişi (TÜİK).
Demirayak Mahallesi, Ankara ilinin Evren ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Demirayak Mahallesi'nin haritası, Evren ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Demirayak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 51 kişidir. 2013 yılında 35 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %45,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %68,0 ile Hüsamettin Ünsal (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Demirayak Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Demirayak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 51 kişidir. 2013 yılında 35 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %45,7 arttı.
Demirayak Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Demirayak Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 51 | -1,9 |
| 2021 | 52 | -7,1 |
| 2020 | 56 | -9,7 |
| 2019 | 62 | -31,1 |
| 2018 | 90 | 91,5 |
| 2017 | 47 | -7,8 |
| 2016 | 51 | 8,5 |
| 2015 | 47 | 6,8 |
| 2014 | 44 | 25,7 |
| 2013 | 35 | - |
Demirayak Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Demirayak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Demirayak Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 53, sandığa gidenlerin oranı %98,1. En çok oyu %53,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,4 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 28 | 53,9 |
| Mansur Yavaş | CHP | 21 | 40,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 2 | 3,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 1,9 |
Evren Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 53, sandığa gidenlerin oranı %98,1. En çok oyu %68,0 ile Hüsamettin Ünsal (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %24,0 ile Arif Güçlü (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüsamettin Ünsal | AK PARTİ | 34 | 68,0 |
| Arif Güçlü | CHP | 12 | 24,0 |
| İsmail Ekici | BÜYÜK BİRLİK | 3 | 6,0 |
| Bekir Asıcıoğlu | SAADET | 1 | 2,0 |
Evren Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 53, sandığa gidenlerin oranı %94,3. En çok oyu %69,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 34 | 69,4 |
| CHP | 12 | 24,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 4,1 |
| SAADET | 1 | 2,0 |
Demirayak Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Demirayak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 46, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %66,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 28 | 66,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 12 | 28,6 |
| Sinan Oğan | 2 | 4,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 46, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %65,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 26 | 65,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 14 | 35,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 46, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %61,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 26 | 61,9 |
| CHP | 8 | 19,1 |
| İYİ PARTİ | 6 | 14,3 |
| MHP | 2 | 4,8 |