Devrişiye Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yumurtalık, Adana)
Adana ili Yumurtalık ilçesine bağlı Devrişiye Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 923 kişi (TÜİK).
Devrişiye Mahallesi, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Devrişiye Mahallesi'nin haritası, Yumurtalık ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Devrişiye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 923 kişidir. 2007 yılında 713 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %29,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,1 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 1,505 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 923 |
Devrişiye Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Devrişiye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 923 kişidir. 2007 yılında 713 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %29,5 arttı.
Devrişiye Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Devrişiye Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 923 | -7,7 |
| 2021 | 1.000 | 0,9 |
| 2020 | 991 | -1,9 |
| 2019 | 1.010 | 16,1 |
| 2018 | 870 | 4,8 |
| 2017 | 830 | 2,5 |
| 2016 | 810 | -0,5 |
| 2015 | 814 | -3,0 |
| 2014 | 839 | -4,4 |
| 2013 | 878 | 23,1 |
| 2012 | 713 | 0,0 |
| 2011 | 713 | -4,2 |
| 2010 | 744 | -2,5 |
| 2009 | 763 | -3,0 |
| 2008 | 787 | 10,4 |
| 2007 | 713 | - |
Devrişiye Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Devrişiye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Devrişiye Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 800, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %55,1 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %30,4 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 359 | 55,1 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 198 | 30,4 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 73 | 11,2 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 4 | 0,6 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 2 | 0,3 |
| Sevil Aracı | EMEP | 2 | 0,3 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 2 | 0,3 |
| Hakan Buldu | DSP | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Yumurtalık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 800, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %50,1 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı, ikinci sırada %25,5 ile Aydın Kütükoğlu (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdinç Altıok | CHP | 328 | 50,1 |
| Aydın Kütükoğlu | MHP | 167 | 25,5 |
| Şahin Olgun | İYİ PARTİ | 122 | 18,6 |
| Turgay Özözen | ZAFER PARTİSİ | 15 | 2,3 |
| Kenan Deniz | DP | 14 | 2,1 |
| Mustafa Örün | MİLLET | 3 | 0,5 |
| Kenan Solak | HÜDA PAR | 2 | 0,3 |
| Eray Bulduk | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,1 |
| Enver Çelik | YENİDEN REFAH | 1 | 0,1 |
| Süleyman İnci | SAADET | 1 | 0,1 |
Yumurtalık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 800, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %50,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 332 | 50,7 |
| MHP | 166 | 25,3 |
| İYİ PARTİ | 126 | 19,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 2,0 |
| DP | 8 | 1,2 |
| TKP | 2 | 0,3 |
| HÜDA PAR | 2 | 0,3 |
| SAADET | 2 | 0,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,1 |
| MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,3 |
Devrişiye Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Devrişiye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 736, sandığa gidenlerin oranı %86,3. En çok oyu %50,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 314 | 50,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 276 | 44,2 |
| Sinan Oğan | 33 | 5,3 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 737, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %52,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %47,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 318 | 52,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 289 | 47,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 736, sandığa gidenlerin oranı %86,3. En çok oyu %28,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 181 | 28,9 |
| AK PARTİ | 173 | 27,6 |
| İYİ PARTİ | 117 | 18,7 |
| MHP | 88 | 14,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 18 | 2,9 |
| TİP | 15 | 2,4 |
| BBP | 13 | 2,1 |
| MEMLEKET | 5 | 0,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 5 | 0,8 |
| YENİDEN REFAH | 4 | 0,6 |
| Diğer (2) | 2 | 0,3 |