Evliyafakı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Haymana, Ankara)
Ankara ili Haymana ilçesine bağlı Evliyafakı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 210 kişi (TÜİK).
Evliyafakı Mahallesi, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Evliyafakı Mahallesi'nin haritası, Haymana ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Evliyafakı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 210 kişidir. 2013 yılında 637 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %67,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %64,1 ile Levent Koç (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Evliyafakı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Evliyafakı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 210 kişidir. 2013 yılında 637 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %67,0 azaldı.
Evliyafakı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Evliyafakı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 210 | -7,9 |
| 2021 | 228 | -8,4 |
| 2020 | 249 | -17,0 |
| 2019 | 300 | -45,4 |
| 2018 | 549 | 132,6 |
| 2017 | 236 | -5,2 |
| 2016 | 249 | -3,9 |
| 2015 | 259 | -26,6 |
| 2014 | 353 | -44,6 |
| 2013 | 637 | - |
Evliyafakı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Evliyafakı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Evliyafakı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 191, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %65,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %30,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 94 | 65,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 44 | 30,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 2 | 1,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 2 | 1,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,7 |
Haymana Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 191, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %64,1 ile Levent Koç (CHP) aldı, ikinci sırada %28,9 ile Özdemir Turgut (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Levent Koç | CHP | 91 | 64,1 |
| Özdemir Turgut | AK PARTİ | 41 | 28,9 |
| Ömer Ercan | YENİDEN REFAH | 5 | 3,5 |
| Mahmut Başaran | DEM Parti | 3 | 2,1 |
| Ayşe Şimşir | İYİ PARTİ | 1 | 0,7 |
| Mehmet Alişan Yaşar | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,7 |
Haymana Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 191, sandığa gidenlerin oranı %80,1. En çok oyu %63,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 89 | 63,1 |
| AK PARTİ | 45 | 31,9 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 2,1 |
| İYİ PARTİ | 2 | 1,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,7 |
| DEM Parti | 1 | 0,7 |
Evliyafakı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Evliyafakı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 182, sandığa gidenlerin oranı %75,3. En çok oyu %69,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 87 | 69,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 34 | 27,0 |
| Sinan Oğan | 4 | 3,2 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 183, sandığa gidenlerin oranı %73,8. En çok oyu %67,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 88 | 67,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 42 | 32,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 182, sandığa gidenlerin oranı %75,3. En çok oyu %53,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 69 | 53,9 |
| CHP | 23 | 18,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 9 | 7,0 |
| MHP | 8 | 6,2 |
| İYİ PARTİ | 5 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 4 | 3,1 |
| TKP | 2 | 1,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,6 |
| MİLLET | 1 | 0,8 |
| HAK-PAR | 1 | 0,8 |
| Diğer (2) | 2 | 1,6 |