Fakülteler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Fakülteler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.043 kişi (TÜİK).
Fakülteler Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Fakülteler Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Fakülteler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.043 kişidir. 2007 yılında 7.264 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %16,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %67,3 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Fakülteler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Fakülteler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.043 kişidir. 2007 yılında 7.264 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %16,8 azaldı.
Fakülteler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Fakülteler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.043 | -8,1 |
| 2021 | 6.574 | 10,3 |
| 2020 | 5.958 | -11,7 |
| 2019 | 6.744 | 4,9 |
| 2018 | 6.426 | 3,7 |
| 2017 | 6.195 | -2,6 |
| 2016 | 6.363 | -1,2 |
| 2015 | 6.441 | 1,0 |
| 2014 | 6.375 | 1,6 |
| 2013 | 6.273 | -2,0 |
| 2012 | 6.403 | 8,6 |
| 2011 | 5.895 | 0,8 |
| 2010 | 5.848 | -7,4 |
| 2009 | 6.312 | -6,1 |
| 2008 | 6.724 | -7,4 |
| 2007 | 7.264 | - |
Fakülteler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Fakülteler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Fakülteler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.890, sandığa gidenlerin oranı %74,4. En çok oyu %78,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %12,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.210 | 78,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 359 | 12,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 114 | 4,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 51 | 1,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 28 | 1,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 25 | 0,9 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 10 | 0,3 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 6 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,1 |
| Diğer (10) | 19 | 0,7 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.890, sandığa gidenlerin oranı %74,4. En çok oyu %67,3 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %13,5 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 1.894 | 67,3 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 380 | 13,5 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 230 | 8,2 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 94 | 3,3 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 56 | 2,0 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 45 | 1,6 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 26 | 0,9 |
| Çisel Demirkan Sakallı | TKP | 16 | 0,6 |
| Veli Özçelik | MEMLEKET | 12 | 0,4 |
| İbrahim Temel | SAADET | 10 | 0,4 |
| Diğer (13) | 49 | 1,8 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.890, sandığa gidenlerin oranı %74,4. En çok oyu %66,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %13,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.871 | 66,5 |
| AK PARTİ | 370 | 13,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 262 | 9,3 |
| İYİ PARTİ | 65 | 2,3 |
| TİP | 60 | 2,1 |
| DEM Parti | 48 | 1,7 |
| YENİDEN REFAH | 29 | 1,0 |
| TKP | 22 | 0,8 |
| MEMLEKET | 14 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 14 | 0,5 |
| Diğer (13) | 60 | 2,2 |
Fakülteler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Fakülteler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.934, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %75,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %19,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.643 | 75,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 675 | 19,3 |
| Sinan Oğan | 174 | 5,0 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.939, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %79,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %20,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.698 | 79,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 707 | 20,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.934, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %50,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,8 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.773 | 50,6 |
| İYİ PARTİ | 657 | 18,8 |
| AK PARTİ | 456 | 13,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 158 | 4,5 |
| MHP | 151 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 130 | 3,7 |
| MEMLEKET | 45 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 35 | 1,0 |
| BBP | 21 | 0,6 |
| TKP | 20 | 0,6 |
| Diğer (12) | 26 | 0,8 |