Gazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Gazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.258 kişi (TÜİK).
Gazi Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gazi Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.258 kişidir. 2007 yılında 1.535 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %52,0 ile Veysel Alkan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Gazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.258 kişidir. 2007 yılında 1.535 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,0 azaldı.
Gazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Gazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.258 | 0,0 |
| 2021 | 1.258 | -0,6 |
| 2020 | 1.265 | -0,5 |
| 2019 | 1.271 | -3,4 |
| 2018 | 1.316 | -6,6 |
| 2017 | 1.409 | -1,3 |
| 2016 | 1.427 | 3,3 |
| 2015 | 1.382 | -3,6 |
| 2014 | 1.434 | 3,4 |
| 2013 | 1.387 | 0,9 |
| 2012 | 1.375 | -2,7 |
| 2011 | 1.413 | 0,1 |
| 2010 | 1.412 | -1,6 |
| 2009 | 1.435 | 0,9 |
| 2008 | 1.422 | -7,4 |
| 2007 | 1.535 | - |
Gazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 953, sandığa gidenlerin oranı %84,3. En çok oyu %65,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %29,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 487 | 65,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 218 | 29,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 14 | 1,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 9 | 1,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,4 |
| Serkan Ünver | YTP | 2 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 2 | 0,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,3 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 953, sandığa gidenlerin oranı %84,3. En çok oyu %52,0 ile Veysel Alkan (CHP) aldı, ikinci sırada %33,4 ile Murat Ercan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veysel Alkan | CHP | 393 | 52,0 |
| Murat Ercan | AK PARTİ | 252 | 33,4 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 59 | 7,8 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 25 | 3,3 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 17 | 2,2 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,3 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Onur Kılıç | ANAP | 1 | 0,1 |
| Gülay Bozgun | HKP | 1 | 0,1 |
| Durak Yıldırım | YTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 953, sandığa gidenlerin oranı %84,3. En çok oyu %52,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %33,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 397 | 52,2 |
| AK PARTİ | 255 | 33,5 |
| İYİ PARTİ | 46 | 6,0 |
| YENİDEN REFAH | 29 | 3,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 1,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 4 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 3 | 0,4 |
| VATAN PARTİSİ | 3 | 0,4 |
| MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| DEM Parti | 2 | 0,3 |
| Diğer (6) | 7 | 0,9 |
Gazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 963, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %45,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 388 | 45,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 381 | 45,1 |
| Sinan Oğan | 70 | 8,3 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 964, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %51,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 433 | 51,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 402 | 48,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 963, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %29,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 245 | 29,4 |
| CHP | 215 | 25,8 |
| İYİ PARTİ | 131 | 15,7 |
| MHP | 91 | 10,9 |
| BBP | 65 | 7,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 27 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 1,3 |
| TİP | 7 | 0,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 6 | 0,7 |
| MEMLEKET | 5 | 0,6 |
| Diğer (8) | 13 | 1,6 |