Geçitli Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.259 kişi (TÜİK).
Geçitli Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.259 kişidir. 2007 yılında 2.283 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %40,3 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) aldı.
Temel Bilgiler
Geçitli Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.259 kişidir. 2007 yılında 2.283 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,1 azaldı.
Geçitli Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Geçitli Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.259 | -0,7 |
| 2021 | 2.275 | -0,9 |
| 2020 | 2.295 | -0,5 |
| 2019 | 2.306 | -1,7 |
| 2018 | 2.347 | 0,9 |
| 2017 | 2.325 | -1,3 |
| 2016 | 2.355 | 2,0 |
| 2015 | 2.308 | 0,0 |
| 2014 | 2.307 | 1,1 |
| 2013 | 2.283 | -4,2 |
| 2012 | 2.382 | 2,8 |
| 2011 | 2.318 | -0,8 |
| 2010 | 2.336 | 0,6 |
| 2009 | 2.321 | 4,5 |
| 2008 | 2.222 | -2,7 |
| 2007 | 2.283 | - |
Geçitli Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Geçitli Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.414, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %32,2 ile Mahfuz Güleryüz (DEM Parti) aldı, ikinci sırada %31,1 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 384 | 32,2 |
| Zeydan Karalar | CHP | 371 | 31,1 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 367 | 30,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 22 | 1,8 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 14 | 1,2 |
| Sevil Aracı | EMEP | 7 | 0,6 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 6 | 0,5 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 6 | 0,5 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,5 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 4 | 0,3 |
| Diğer (3) | 7 | 0,6 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.414, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %40,3 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) aldı, ikinci sırada %30,7 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 477 | 40,3 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 364 | 30,7 |
| Ali Demirçalı | CHP | 271 | 22,9 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 27 | 2,3 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 8 | 0,7 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 8 | 0,7 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,7 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| Osman Söyler | SAADET | 4 | 0,3 |
| Ali Balsak | TKP | 3 | 0,2 |
| Diğer (6) | 10 | 0,8 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.414, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %41,9 ile DEM Parti aldı, ikinci sırada %29,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| DEM Parti | 505 | 41,9 |
| AK PARTİ | 353 | 29,3 |
| CHP | 256 | 21,3 |
| YENİDEN REFAH | 26 | 2,2 |
| İYİ PARTİ | 15 | 1,2 |
| DEVA PARTİSİ | 10 | 0,8 |
| HÜDA PAR | 9 | 0,8 |
| SOL PARTİ | 6 | 0,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 5 | 0,4 |
| EMEP | 5 | 0,4 |
| Diğer (6) | 14 | 1,2 |
Geçitli Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.389, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %61,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %36,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 760 | 61,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 454 | 36,9 |
| Sinan Oğan | 15 | 1,2 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.390, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %62,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %37,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 764 | 62,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 450 | 37,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.389, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %52,4 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %24,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 638 | 52,4 |
| AK PARTİ | 292 | 24,0 |
| CHP | 98 | 8,1 |
| MHP | 78 | 6,4 |
| İYİ PARTİ | 38 | 3,1 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 0,9 |
| TİP | 11 | 0,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 0,6 |
| MEMLEKET | 6 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 5 | 0,4 |
| Diğer (8) | 14 | 1,1 |