Hürriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Orhangazi, Bursa)
Bursa ili Orhangazi ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 11.537 kişi (TÜİK).
Hürriyet Mahallesi, Bursa ilinin Orhangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Hürriyet Mahallesi'nin haritası, Orhangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Hürriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.537 kişidir. 2007 yılında 9.523 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %21,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %32,2 ile Bekir Aydın (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Hürriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Hürriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.537 kişidir. 2007 yılında 9.523 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %21,1 arttı.
Hürriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Hürriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 11.537 | 2,0 |
| 2021 | 11.308 | 0,6 |
| 2020 | 11.238 | 4,0 |
| 2019 | 10.810 | 2,4 |
| 2018 | 10.556 | 0,3 |
| 2017 | 10.521 | 2,6 |
| 2016 | 10.259 | 1,4 |
| 2015 | 10.114 | 1,1 |
| 2014 | 10.002 | 0,0 |
| 2013 | 10.002 | 1,7 |
| 2012 | 9.833 | -0,9 |
| 2011 | 9.919 | 1,8 |
| 2010 | 9.741 | 2,1 |
| 2009 | 9.542 | 1,7 |
| 2008 | 9.383 | -1,5 |
| 2007 | 9.523 | - |
Hürriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Hürriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Hürriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.978, sandığa gidenlerin oranı %79,5. En çok oyu %48,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %34,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 3.305 | 48,3 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 2.382 | 34,8 |
| Nazif Kara | DP | 275 | 4,0 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 265 | 3,9 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 226 | 3,3 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 113 | 1,6 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 85 | 1,2 |
| İkram Akkaya | SAADET | 57 | 0,8 |
| Hasan Aydın | BTP | 22 | 0,3 |
| Mahmut Bayram | DSP | 21 | 0,3 |
| Diğer (15) | 93 | 1,4 |
Orhangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.978, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %32,2 ile Bekir Aydın (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,6 ile Şaban Çetin Çoklar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Bekir Aydın | AK PARTİ | 2.194 | 32,2 |
| Şaban Çetin Çoklar | CHP | 2.086 | 30,6 |
| Mehmet Emin Mücahit Hatipoğlu | DP | 1.535 | 22,6 |
| İsmail Kaya | İYİ PARTİ | 413 | 6,1 |
| Ahmet Yavuz | YENİDEN REFAH | 227 | 3,3 |
| Mecit Akgüç | DEM Parti | 92 | 1,4 |
| Emrah Yaşar | ZAFER PARTİSİ | 74 | 1,1 |
| Nurdan Bilgin | DSP | 48 | 0,7 |
| Muhammet Ali Varlı | BTP | 43 | 0,6 |
| Nail Kocaman | Bağımsız | 22 | 0,3 |
| Diğer (6) | 73 | 1,1 |
Orhangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.978, sandığa gidenlerin oranı %79,5. En çok oyu %34,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.332 | 34,5 |
| AK PARTİ | 2.150 | 31,8 |
| DP | 957 | 14,2 |
| İYİ PARTİ | 576 | 8,5 |
| YENİDEN REFAH | 292 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 126 | 1,9 |
| DEM Parti | 86 | 1,3 |
| BTP | 54 | 0,8 |
| DSP | 44 | 0,7 |
| MEMLEKET | 38 | 0,6 |
| Diğer (9) | 102 | 1,5 |
Hürriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Hürriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.896, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %47,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.845 | 47,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.542 | 44,0 |
| Sinan Oğan | 604 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 55 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.908, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %50,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.955 | 50,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.832 | 49,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.896, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %34,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.727 | 34,1 |
| CHP | 2.005 | 25,1 |
| İYİ PARTİ | 1.361 | 17,0 |
| MHP | 715 | 8,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 292 | 3,6 |
| YENİDEN REFAH | 276 | 3,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 213 | 2,7 |
| MEMLEKET | 155 | 1,9 |
| BBP | 41 | 0,5 |
| AP | 25 | 0,3 |
| Diğer (11) | 105 | 1,3 |