İstiklal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Ceyhan, Adana)
Adana ili Ceyhan ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 11.383 kişi (TÜİK).
İstiklal Mahallesi, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada İstiklal Mahallesi'nin haritası, Ceyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.383 kişidir. 2007 yılında 5.984 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %90,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,9 ile Erol Kahraman (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
İstiklal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.383 kişidir. 2007 yılında 5.984 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %90,2 arttı.
İstiklal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre İstiklal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 11.383 | 1,4 |
| 2021 | 11.226 | 1,3 |
| 2020 | 11.079 | 3,4 |
| 2019 | 10.713 | 2,9 |
| 2018 | 10.411 | 3,3 |
| 2017 | 10.077 | 4,8 |
| 2016 | 9.615 | 8,0 |
| 2015 | 8.900 | 4,1 |
| 2014 | 8.546 | 1,6 |
| 2013 | 8.414 | 4,3 |
| 2012 | 8.066 | 10,4 |
| 2011 | 7.309 | 2,3 |
| 2010 | 7.145 | 9,2 |
| 2009 | 6.544 | 7,1 |
| 2008 | 6.110 | 2,1 |
| 2007 | 5.984 | - |
İstiklal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca İstiklal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.694, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %44,5 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %42,0 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 2.549 | 44,5 |
| Zeydan Karalar | CHP | 2.409 | 42,0 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 349 | 6,1 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 194 | 3,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 69 | 1,2 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 60 | 1,1 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 35 | 0,6 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 16 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,2 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 6 | 0,1 |
| Diğer (13) | 39 | 0,7 |
Ceyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.694, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %43,9 ile Erol Kahraman (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %43,1 ile Kadir Aydar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erol Kahraman | AK PARTİ | 2.495 | 43,9 |
| Kadir Aydar | CHP | 2.450 | 43,1 |
| Alemdar Öztürk | İYİ PARTİ | 329 | 5,8 |
| Cemal Gök | DEM Parti | 193 | 3,4 |
| Gazi Örlün | YENİDEN REFAH | 64 | 1,1 |
| Emrah Özpolat | ZAFER PARTİSİ | 42 | 0,7 |
| Mesut Girişkin | SAADET | 32 | 0,6 |
| Yıldıray Korkutan | HÜDA PAR | 18 | 0,3 |
| Nermin Alırsatar | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,2 |
| Erkan Alkanat | TKP | 11 | 0,2 |
| Diğer (6) | 36 | 0,6 |
Ceyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.694, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %43,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %39,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.457 | 43,0 |
| CHP | 2.245 | 39,3 |
| İYİ PARTİ | 374 | 6,5 |
| DEM Parti | 266 | 4,7 |
| YENİDEN REFAH | 95 | 1,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 85 | 1,5 |
| SAADET | 55 | 1,0 |
| HÜDA PAR | 23 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 18 | 0,3 |
| DP | 17 | 0,3 |
| Diğer (7) | 72 | 1,3 |
İstiklal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.846, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %49,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.293 | 49,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.937 | 44,4 |
| Sinan Oğan | 357 | 5,4 |
| Muharrem İnce | 32 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.853, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %52,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %47,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.318 | 52,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.045 | 47,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.846, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %34,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.252 | 34,4 |
| CHP | 1.496 | 22,8 |
| MHP | 862 | 13,2 |
| İYİ PARTİ | 758 | 11,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 588 | 9,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 153 | 2,3 |
| TİP | 115 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 92 | 1,4 |
| MEMLEKET | 72 | 1,1 |
| BBP | 34 | 0,5 |
| Diğer (12) | 74 | 1,1 |