Kemalpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yumurtalık, Adana)
Adana ili Yumurtalık ilçesine bağlı Kemalpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.189 kişi (TÜİK).
Kemalpaşa Mahallesi, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kemalpaşa Mahallesi'nin haritası, Yumurtalık ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.189 kişidir. 2007 yılında 1.112 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %37,4 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 3,266 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.189 |
Kemalpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.189 kişidir. 2007 yılında 1.112 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,9 arttı.
Kemalpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kemalpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.189 | 0,3 |
| 2021 | 1.186 | -0,7 |
| 2020 | 1.194 | -1,6 |
| 2019 | 1.213 | -2,2 |
| 2018 | 1.240 | 2,7 |
| 2017 | 1.207 | 0,1 |
| 2016 | 1.206 | -2,9 |
| 2015 | 1.242 | -1,8 |
| 2014 | 1.265 | 2,4 |
| 2013 | 1.235 | -1,8 |
| 2012 | 1.258 | 0,8 |
| 2011 | 1.248 | -1,0 |
| 2010 | 1.260 | 2,4 |
| 2009 | 1.230 | -2,8 |
| 2008 | 1.265 | 13,8 |
| 2007 | 1.112 | - |
Kemalpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kemalpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.084, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %44,0 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %38,9 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 383 | 44,0 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 338 | 38,9 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 129 | 14,8 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,5 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,5 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 3 | 0,3 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 2 | 0,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 2 | 0,2 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,3 |
Yumurtalık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.084, sandığa gidenlerin oranı %84,0. En çok oyu %37,4 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı, ikinci sırada %30,1 ile Aydın Kütükoğlu (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdinç Altıok | CHP | 324 | 37,4 |
| Aydın Kütükoğlu | MHP | 261 | 30,1 |
| Şahin Olgun | İYİ PARTİ | 242 | 27,9 |
| Kenan Deniz | DP | 26 | 3,0 |
| Turgay Özözen | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,6 |
| Mustafa Örün | MİLLET | 3 | 0,3 |
| Eray Bulduk | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,2 |
| Uğur Karataş | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| Kenan Solak | HÜDA PAR | 1 | 0,1 |
| Süleyman İnci | SAADET | 1 | 0,1 |
Yumurtalık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.084, sandığa gidenlerin oranı %84,4. En çok oyu %39,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 344 | 39,9 |
| MHP | 270 | 31,3 |
| İYİ PARTİ | 221 | 25,6 |
| DP | 9 | 1,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 0,9 |
| BTP | 2 | 0,2 |
| EMEP | 2 | 0,2 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,1 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 0,1 |
| TKP | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Kemalpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 977, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %55,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 474 | 55,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 354 | 41,3 |
| Sinan Oğan | 26 | 3,0 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 977, sandığa gidenlerin oranı %86,8. En çok oyu %57,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 476 | 57,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 359 | 43,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 977, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %28,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 243 | 28,3 |
| AK PARTİ | 237 | 27,6 |
| MHP | 179 | 20,8 |
| İYİ PARTİ | 97 | 11,3 |
| BBP | 14 | 1,6 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 1,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 1,5 |
| MEMLEKET | 8 | 0,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 7 | 0,8 |
| TİP | 7 | 0,8 |
| Diğer (5) | 12 | 1,4 |