Kemerçeşme Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Kemerçeşme Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.666 kişi (TÜİK).
Kemerçeşme Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kemerçeşme Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kemerçeşme Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.666 kişidir. 2007 yılında 8.298 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %31,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,4 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kemerçeşme Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kemerçeşme Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.666 kişidir. 2007 yılında 8.298 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %31,7 azaldı.
Kemerçeşme Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kemerçeşme Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.666 | -1,9 |
| 2021 | 5.773 | -2,9 |
| 2020 | 5.947 | -4,9 |
| 2019 | 6.252 | -2,1 |
| 2018 | 6.383 | -3,7 |
| 2017 | 6.627 | -3,6 |
| 2016 | 6.878 | -1,8 |
| 2015 | 7.001 | -2,1 |
| 2014 | 7.148 | -3,0 |
| 2013 | 7.368 | -3,5 |
| 2012 | 7.636 | -2,5 |
| 2011 | 7.833 | -2,7 |
| 2010 | 8.050 | -1,7 |
| 2009 | 8.187 | -1,1 |
| 2008 | 8.282 | -0,2 |
| 2007 | 8.298 | - |
Kemerçeşme Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kemerçeşme Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kemerçeşme Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.465, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %58,8 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %30,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 2.002 | 58,8 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.047 | 30,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 112 | 3,3 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 81 | 2,4 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 58 | 1,7 |
| İkram Akkaya | SAADET | 46 | 1,4 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 11 | 0,3 |
| Mahmut Bayram | DSP | 7 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 6 | 0,2 |
| Diğer (11) | 26 | 0,8 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.465, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %55,4 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %31,5 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 1.882 | 55,4 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 1.070 | 31,5 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 117 | 3,5 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 114 | 3,4 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 81 | 2,4 |
| Kerim Bulut | SAADET | 55 | 1,6 |
| Gül Pola | DEM Parti | 15 | 0,4 |
| Cemil Bektaş | BTP | 11 | 0,3 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 10 | 0,3 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (8) | 32 | 1,0 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.465, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %53,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.815 | 53,8 |
| AK PARTİ | 1.047 | 31,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 151 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 131 | 3,9 |
| İYİ PARTİ | 89 | 2,6 |
| SAADET | 66 | 1,9 |
| BTP | 14 | 0,4 |
| MEMLEKET | 12 | 0,4 |
| DEM Parti | 10 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 9 | 0,3 |
| Diğer (11) | 33 | 1,0 |
Kemerçeşme Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kemerçeşme Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.536, sandığa gidenlerin oranı %90,2. En çok oyu %45,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.845 | 45,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.804 | 44,7 |
| Sinan Oğan | 356 | 8,8 |
| Muharrem İnce | 32 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.539, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %51,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.981 | 51,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.885 | 48,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.536, sandığa gidenlerin oranı %90,2. En çok oyu %36,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.459 | 36,6 |
| CHP | 1.066 | 26,7 |
| İYİ PARTİ | 656 | 16,4 |
| MHP | 234 | 5,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 164 | 4,1 |
| YENİDEN REFAH | 89 | 2,2 |
| MEMLEKET | 74 | 1,9 |
| TİP | 40 | 1,0 |
| GENÇPARTİ | 39 | 1,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 38 | 0,9 |
| Diğer (11) | 75 | 1,9 |