Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.294 kişi (TÜİK).
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2008–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.294 kişidir. 2008 yılında 957 olan nüfus, 2008–2022 döneminde %35,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %57,5 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,589 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.294 |
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.294 kişidir. 2008 yılında 957 olan nüfus, 2008–2022 döneminde %35,2 arttı.
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi nüfus grafiği (2008–2022)
Yıllara göre Mehmet Akif Ersoy Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.294 | 1,3 |
| 2021 | 1.278 | -3,0 |
| 2020 | 1.317 | -4,4 |
| 2019 | 1.378 | 3,6 |
| 2018 | 1.330 | -8,5 |
| 2017 | 1.454 | -2,6 |
| 2016 | 1.493 | -0,1 |
| 2015 | 1.495 | 0,3 |
| 2014 | 1.491 | -0,7 |
| 2013 | 1.502 | -2,6 |
| 2012 | 1.542 | 2,8 |
| 2011 | 1.500 | 2,0 |
| 2010 | 1.470 | 2,9 |
| 2009 | 1.429 | 49,3 |
| 2008 | 957 | - |
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Mehmet Akif Ersoy Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 819, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %61,7 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %30,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 409 | 61,7 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 203 | 30,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 29 | 4,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 4 | 0,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 3 | 0,5 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 2 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 2 | 0,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 819, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %57,5 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %25,6 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 377 | 57,5 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 168 | 25,6 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 57 | 8,7 |
| Turan Kayalar | Bağımsız | 22 | 3,4 |
| Avni Yıldırım | İYİ PARTİ | 8 | 1,2 |
| Önder İldeş | DEVA PARTİSİ | 7 | 1,1 |
| Mahmut Celal Ünsal | MEMLEKET | 6 | 0,9 |
| Fahri Tuna | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,9 |
| Mustafa Erbek | DEM Parti | 2 | 0,3 |
| Gülpare Barışkan | TKP | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,3 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 819, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %53,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %29,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 353 | 53,6 |
| AK PARTİ | 191 | 29,0 |
| YENİDEN REFAH | 56 | 8,5 |
| DEVA PARTİSİ | 18 | 2,7 |
| İYİ PARTİ | 16 | 2,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 11 | 1,7 |
| MEMLEKET | 9 | 1,4 |
| BTP | 3 | 0,5 |
| TKH | 1 | 0,1 |
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 813, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %52,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 376 | 52,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 262 | 36,9 |
| Sinan Oğan | 67 | 9,4 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 813, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %58,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 396 | 58,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 276 | 41,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 813, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %34,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 245 | 34,5 |
| CHP | 164 | 23,1 |
| İYİ PARTİ | 106 | 14,9 |
| MHP | 102 | 14,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 28 | 3,9 |
| MEMLEKET | 26 | 3,7 |
| YENİDEN REFAH | 21 | 3,0 |
| BBP | 8 | 1,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 0,4 |
| AB | 2 | 0,3 |
| Diğer (4) | 5 | 0,7 |