Mevlana Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Mevlana Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.727 kişi (TÜİK).
Mevlana Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Mevlana Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Mevlana Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.727 kişidir. 2007 yılında 2.018 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %183,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,7 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Mevlana Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Mevlana Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.727 kişidir. 2007 yılında 2.018 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %183,8 arttı.
Mevlana Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Mevlana Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.727 | 4,0 |
| 2021 | 5.508 | 6,7 |
| 2020 | 5.164 | 10,7 |
| 2019 | 4.666 | 10,0 |
| 2018 | 4.240 | 6,1 |
| 2017 | 3.996 | 7,9 |
| 2016 | 3.705 | 13,7 |
| 2015 | 3.260 | 10,9 |
| 2014 | 2.939 | 7,0 |
| 2013 | 2.748 | 9,2 |
| 2012 | 2.517 | 4,6 |
| 2011 | 2.407 | 5,8 |
| 2010 | 2.274 | 2,3 |
| 2009 | 2.223 | 5,1 |
| 2008 | 2.116 | 4,9 |
| 2007 | 2.018 | - |
Mevlana Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Mevlana Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Mevlana Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.330, sandığa gidenlerin oranı %77,0. En çok oyu %50,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.634 | 50,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.256 | 38,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 159 | 4,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 54 | 1,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 52 | 1,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 28 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 15 | 0,5 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 10 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 9 | 0,3 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 11 | 0,3 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.330, sandığa gidenlerin oranı %77,0. En çok oyu %42,7 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,1 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 1.381 | 42,7 |
| Veysel Alkan | CHP | 975 | 30,1 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 427 | 13,2 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 204 | 6,3 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 96 | 3,0 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 42 | 1,3 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 33 | 1,0 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 32 | 1,0 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 9 | 0,3 |
| Metin Gül | EMEP | 7 | 0,2 |
| Diğer (10) | 30 | 0,9 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.330, sandığa gidenlerin oranı %77,0. En çok oyu %41,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %33,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.352 | 41,8 |
| CHP | 1.077 | 33,3 |
| İYİ PARTİ | 284 | 8,8 |
| YENİDEN REFAH | 203 | 6,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 130 | 4,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 45 | 1,4 |
| DEM Parti | 40 | 1,2 |
| SAADET | 34 | 1,1 |
| BTP | 15 | 0,5 |
| MEMLEKET | 13 | 0,4 |
| Diğer (10) | 40 | 1,2 |
Mevlana Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mevlana Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.329, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %57,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.206 | 57,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.278 | 33,2 |
| Sinan Oğan | 360 | 9,3 |
| Muharrem İnce | 10 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.330, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %61,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.296 | 61,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.429 | 38,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.329, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %38,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.474 | 38,3 |
| CHP | 669 | 17,4 |
| MHP | 509 | 13,2 |
| İYİ PARTİ | 479 | 12,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 163 | 4,2 |
| YENİDEN REFAH | 159 | 4,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 125 | 3,2 |
| BBP | 105 | 2,7 |
| MEMLEKET | 49 | 1,3 |
| TİP | 44 | 1,1 |
| Diğer (9) | 38 | 1,0 |