Mimar Sinan Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pursaklar, Ankara)
Ankara ili Pursaklar ilçesine bağlı Mimar Sinan Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 26.719 kişi (TÜİK).
Mimar Sinan Mahallesi, Ankara ilinin Pursaklar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Mimar Sinan Mahallesi'nin haritası, Pursaklar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2012–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Mimar Sinan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 26.719 kişidir. 2012 yılında 15.386 olan nüfus, 2012–2022 döneminde %73,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,9 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Mimar Sinan Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Mimar Sinan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 26.719 kişidir. 2012 yılında 15.386 olan nüfus, 2012–2022 döneminde %73,7 arttı.
Mimar Sinan Mahallesi nüfus grafiği (2012–2022)
Yıllara göre Mimar Sinan Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 26.719 | 3,8 |
| 2021 | 25.743 | 5,0 |
| 2020 | 24.518 | 11,0 |
| 2019 | 22.082 | 13,0 |
| 2018 | 19.544 | 2,8 |
| 2017 | 19.012 | 2,9 |
| 2016 | 18.479 | 0,9 |
| 2015 | 18.316 | 3,4 |
| 2014 | 17.715 | 6,0 |
| 2013 | 16.718 | 8,7 |
| 2012 | 15.386 | - |
Mimar Sinan Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Mimar Sinan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Mimar Sinan Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.178, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %49,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,4 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 7.135 | 49,4 |
| Mansur Yavaş | CHP | 5.545 | 38,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1.199 | 8,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 180 | 1,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 102 | 0,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 101 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 53 | 0,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 22 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 21 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 12 | 0,1 |
| Diğer (14) | 69 | 0,5 |
Pursaklar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.178, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %53,9 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %21,7 ile Halil Tunçay (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ertuğrul Çetin | AK PARTİ | 7.779 | 53,9 |
| Halil Tunçay | CHP | 3.139 | 21,7 |
| Bayram Baş | YENİDEN REFAH | 2.625 | 18,2 |
| Şerafettin Coşar | ZAFER PARTİSİ | 263 | 1,8 |
| Zekeriya Ersarı | İYİ PARTİ | 196 | 1,4 |
| Seyitmehmet Karagülle | SAADET | 153 | 1,1 |
| Baran Yalçınkaya | DEM Parti | 54 | 0,4 |
| Arife Göksel | BTP | 49 | 0,3 |
| Bülent Koca | DEVA PARTİSİ | 47 | 0,3 |
| Murat Aslandoğdu | MEMLEKET | 34 | 0,2 |
| Diğer (10) | 106 | 0,7 |
Pursaklar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 19.178, sandığa gidenlerin oranı %78,2. En çok oyu %50,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 7.291 | 50,8 |
| CHP | 3.426 | 23,9 |
| YENİDEN REFAH | 2.353 | 16,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 389 | 2,7 |
| İYİ PARTİ | 262 | 1,8 |
| SAADET | 189 | 1,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 150 | 1,1 |
| BTP | 57 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 54 | 0,4 |
| MEMLEKET | 49 | 0,3 |
| Diğer (9) | 129 | 0,9 |
Mimar Sinan Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mimar Sinan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.852, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %69,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 11.866 | 69,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.989 | 23,2 |
| Sinan Oğan | 1.271 | 7,4 |
| Muharrem İnce | 44 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.875, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %73,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %26,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 12.087 | 73,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.458 | 26,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.852, sandığa gidenlerin oranı %92,6. En çok oyu %49,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %12,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 8.470 | 49,4 |
| MHP | 2.220 | 12,9 |
| CHP | 1.987 | 11,6 |
| İYİ PARTİ | 1.950 | 11,4 |
| YENİDEN REFAH | 846 | 4,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 568 | 3,3 |
| BBP | 337 | 2,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 198 | 1,1 |
| MEMLEKET | 169 | 1,0 |
| TİP | 122 | 0,7 |
| Diğer (13) | 157 | 0,9 |