Osmaniye Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gemlik, Bursa)
Bursa ili Gemlik ilçesine bağlı Osmaniye Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.491 kişi (TÜİK).
Osmaniye Mahallesi, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Osmaniye Mahallesi'nin haritası, Gemlik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Osmaniye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.491 kişidir. 2007 yılında 7.055 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %8,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,4 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Osmaniye Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Osmaniye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.491 kişidir. 2007 yılında 7.055 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %8,0 azaldı.
Osmaniye Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Osmaniye Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.491 | 0,1 |
| 2021 | 6.484 | -1,2 |
| 2020 | 6.565 | -1,5 |
| 2019 | 6.666 | -1,6 |
| 2018 | 6.773 | -2,4 |
| 2017 | 6.943 | -0,5 |
| 2016 | 6.977 | 1,5 |
| 2015 | 6.877 | 0,7 |
| 2014 | 6.828 | 1,6 |
| 2013 | 6.718 | 0,6 |
| 2012 | 6.676 | -1,8 |
| 2011 | 6.799 | -2,8 |
| 2010 | 6.997 | 1,1 |
| 2009 | 6.924 | -0,9 |
| 2008 | 6.989 | -0,9 |
| 2007 | 7.055 | - |
Osmaniye Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Osmaniye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Osmaniye Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.998, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %46,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %42,1 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.660 | 46,2 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.514 | 42,1 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 144 | 4,0 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 59 | 1,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 56 | 1,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 54 | 1,5 |
| İkram Akkaya | SAADET | 48 | 1,3 |
| Nazif Kara | DP | 10 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 9 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,2 |
| Diğer (12) | 32 | 0,9 |
Gemlik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.998, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %46,4 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı, ikinci sırada %39,1 ile Refik Yılmaz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şükrü Deviren | CHP | 1.664 | 46,4 |
| Refik Yılmaz | AK PARTİ | 1.404 | 39,1 |
| Gençay Yılmaz | YENİDEN REFAH | 170 | 4,7 |
| Ahmet Vakkas Yıldız | SAADET | 84 | 2,3 |
| Hadice Ateş | DEM Parti | 65 | 1,8 |
| Ertuğrul Yavuz | İYİ PARTİ | 60 | 1,7 |
| Nilüfer Toprakçı | ZAFER PARTİSİ | 54 | 1,5 |
| Nazan Bozan | MEMLEKET | 17 | 0,5 |
| Mustafa Teyfik Aksoy | MİLLET | 12 | 0,3 |
| Cihan Palabıyık | GELECEK PARTİSİ | 11 | 0,3 |
| Diğer (7) | 48 | 1,3 |
Gemlik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.998, sandığa gidenlerin oranı %74,7. En çok oyu %43,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %39,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.562 | 43,6 |
| AK PARTİ | 1.415 | 39,5 |
| YENİDEN REFAH | 184 | 5,1 |
| SAADET | 96 | 2,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 90 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 69 | 1,9 |
| DEM Parti | 64 | 1,8 |
| MEMLEKET | 21 | 0,6 |
| GELECEK PARTİSİ | 16 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 12 | 0,3 |
| Diğer (10) | 51 | 1,4 |
Osmaniye Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Osmaniye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.052, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %52,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.341 | 52,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.717 | 38,5 |
| Sinan Oğan | 374 | 8,4 |
| Muharrem İnce | 29 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.054, sandığa gidenlerin oranı %85,1. En çok oyu %56,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.398 | 56,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.861 | 43,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.052, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %36,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.599 | 36,1 |
| CHP | 1.027 | 23,2 |
| MHP | 596 | 13,4 |
| İYİ PARTİ | 478 | 10,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 182 | 4,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 161 | 3,6 |
| YENİDEN REFAH | 155 | 3,5 |
| MEMLEKET | 65 | 1,5 |
| BBP | 31 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 26 | 0,6 |
| Diğer (10) | 64 | 1,4 |