Ovaakça Merkez Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Ovaakça Merkez Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.760 kişi (TÜİK).
Ovaakça Merkez Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ovaakça Merkez Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ovaakça Merkez Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.760 kişidir. 2007 yılında 1.995 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %88,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,5 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ovaakça Merkez Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ovaakça Merkez Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.760 kişidir. 2007 yılında 1.995 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %88,5 arttı.
Ovaakça Merkez Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ovaakça Merkez Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.760 | 8,0 |
| 2021 | 3.482 | 9,7 |
| 2020 | 3.173 | 11,7 |
| 2019 | 2.840 | 7,0 |
| 2018 | 2.654 | 4,8 |
| 2017 | 2.533 | 4,1 |
| 2016 | 2.433 | 3,4 |
| 2015 | 2.353 | 6,7 |
| 2014 | 2.206 | -0,0 |
| 2013 | 2.207 | 3,7 |
| 2012 | 2.128 | -0,7 |
| 2011 | 2.143 | -0,5 |
| 2010 | 2.153 | 3,2 |
| 2009 | 2.086 | 3,6 |
| 2008 | 2.014 | 1,0 |
| 2007 | 1.995 | - |
Ovaakça Merkez Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ovaakça Merkez Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ovaakça Merkez Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.791, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %46,5 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %37,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 974 | 46,5 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 792 | 37,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 127 | 6,1 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 53 | 2,5 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 48 | 2,3 |
| Hasan Aydın | BTP | 34 | 1,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 18 | 0,9 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 13 | 0,6 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 11 | 0,5 |
| Nazif Kara | DP | 6 | 0,3 |
| Diğer (9) | 21 | 1,0 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.791, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %41,5 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %38,7 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 868 | 41,5 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 809 | 38,7 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 152 | 7,3 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 75 | 3,6 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 73 | 3,5 |
| Cemil Bektaş | BTP | 45 | 2,1 |
| Gül Pola | DEM Parti | 16 | 0,8 |
| Kerim Bulut | SAADET | 16 | 0,8 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 10 | 0,5 |
| Ferhat Tan | HÜDA PAR | 7 | 0,3 |
| Diğer (6) | 21 | 1,0 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.791, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %39,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 835 | 39,9 |
| AK PARTİ | 797 | 38,1 |
| YENİDEN REFAH | 164 | 7,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 88 | 4,2 |
| İYİ PARTİ | 73 | 3,5 |
| BTP | 39 | 1,9 |
| DEM Parti | 22 | 1,1 |
| SAADET | 21 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 8 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 8 | 0,4 |
| Diğer (11) | 37 | 1,8 |
Ovaakça Merkez Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ovaakça Merkez Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.720, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %55,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.326 | 55,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 819 | 34,3 |
| Sinan Oğan | 223 | 9,3 |
| Muharrem İnce | 17 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.721, sandığa gidenlerin oranı %85,3. En çok oyu %59,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.351 | 59,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 939 | 41,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.720, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %42,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.004 | 42,1 |
| CHP | 427 | 17,9 |
| İYİ PARTİ | 351 | 14,7 |
| MHP | 206 | 8,6 |
| YENİDEN REFAH | 104 | 4,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 92 | 3,9 |
| MEMLEKET | 50 | 2,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 41 | 1,7 |
| BBP | 30 | 1,3 |
| TİP | 20 | 0,8 |
| Diğer (10) | 33 | 1,4 |