Ovaakça Eğitim Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Ovaakça Eğitim Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.512 kişi (TÜİK).
Ovaakça Eğitim Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ovaakça Eğitim Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ovaakça Eğitim Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.512 kişidir. 2007 yılında 1.251 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %40,7 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ovaakça Eğitim Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ovaakça Eğitim Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.512 kişidir. 2007 yılında 1.251 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,9 arttı.
Ovaakça Eğitim Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ovaakça Eğitim Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.512 | -1,5 |
| 2021 | 1.535 | -0,6 |
| 2020 | 1.545 | -1,8 |
| 2019 | 1.574 | 6,7 |
| 2018 | 1.475 | 0,2 |
| 2017 | 1.472 | -0,2 |
| 2016 | 1.475 | 2,6 |
| 2015 | 1.438 | 1,4 |
| 2014 | 1.418 | -0,6 |
| 2013 | 1.426 | 0,1 |
| 2012 | 1.425 | 2,6 |
| 2011 | 1.389 | 5,5 |
| 2010 | 1.317 | -1,2 |
| 2009 | 1.333 | 6,1 |
| 2008 | 1.256 | 0,4 |
| 2007 | 1.251 | - |
Ovaakça Eğitim Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ovaakça Eğitim Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ovaakça Eğitim Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.119, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %42,6 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %39,3 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 390 | 42,6 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 360 | 39,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 76 | 8,3 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 20 | 2,2 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 20 | 2,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 17 | 1,9 |
| Hasan Aydın | BTP | 12 | 1,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 9 | 1,0 |
| Mahmut Bayram | DSP | 2 | 0,2 |
| Selma Gürkan | EMEP | 2 | 0,2 |
| Diğer (6) | 7 | 0,8 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.119, sandığa gidenlerin oranı %84,4. En çok oyu %40,7 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %39,8 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 361 | 40,7 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 353 | 39,8 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 80 | 9,0 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 24 | 2,7 |
| Gül Pola | DEM Parti | 21 | 2,4 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 17 | 1,9 |
| Kerim Bulut | SAADET | 11 | 1,2 |
| Cemil Bektaş | BTP | 10 | 1,1 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 3 | 0,3 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| Diğer (4) | 4 | 0,4 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.119, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %39,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 345 | 39,0 |
| CHP | 328 | 37,1 |
| YENİDEN REFAH | 74 | 8,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 37 | 4,2 |
| DEM Parti | 28 | 3,2 |
| İYİ PARTİ | 25 | 2,8 |
| BTP | 16 | 1,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 1,0 |
| SAADET | 9 | 1,0 |
| MEMLEKET | 5 | 0,6 |
| Diğer (4) | 9 | 1,0 |
Ovaakça Eğitim Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ovaakça Eğitim Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.103, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %58,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 578 | 58,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 335 | 33,8 |
| Sinan Oğan | 72 | 7,3 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.107, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %63,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 602 | 63,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 353 | 37,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.103, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %39,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 392 | 39,7 |
| CHP | 166 | 16,8 |
| MHP | 133 | 13,5 |
| İYİ PARTİ | 93 | 9,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 52 | 5,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 49 | 5,0 |
| YENİDEN REFAH | 30 | 3,0 |
| MEMLEKET | 17 | 1,7 |
| BBP | 14 | 1,4 |
| TİP | 10 | 1,0 |
| Diğer (8) | 14 | 1,4 |