Şafak Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gölbaşı, Ankara)
Ankara ili Gölbaşı ilçesine bağlı Şafak Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 10.500 kişi (TÜİK).
Şafak Mahallesi, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şafak Mahallesi'nin haritası, Gölbaşı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şafak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.500 kişidir. 2007 yılında 11.066 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %39,0 ile Yakup Odabaşı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şafak Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şafak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.500 kişidir. 2007 yılında 11.066 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,1 azaldı.
Şafak Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şafak Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 10.500 | 2,4 |
| 2021 | 10.257 | -0,9 |
| 2020 | 10.346 | 0,6 |
| 2019 | 10.287 | 3,4 |
| 2018 | 9.953 | -4,7 |
| 2017 | 10.445 | -4,5 |
| 2016 | 10.935 | 1,6 |
| 2015 | 10.762 | 2,6 |
| 2014 | 10.492 | 4,0 |
| 2013 | 10.085 | 3,3 |
| 2012 | 9.765 | 2,5 |
| 2011 | 9.524 | 5,1 |
| 2010 | 9.064 | 8,6 |
| 2009 | 8.345 | 2,0 |
| 2008 | 8.185 | -26,0 |
| 2007 | 11.066 | - |
Şafak Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şafak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şafak Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.522, sandığa gidenlerin oranı %82,1. En çok oyu %55,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %36,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.324 | 55,9 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.170 | 36,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 122 | 2,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 82 | 1,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 53 | 0,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 52 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 52 | 0,9 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 21 | 0,3 |
| Salih Koç | MİLLET | 12 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,2 |
| Diğer (12) | 47 | 0,8 |
Gölbaşı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.522, sandığa gidenlerin oranı %82,1. En çok oyu %39,0 ile Yakup Odabaşı (CHP) aldı, ikinci sırada %32,2 ile Gökhan Koçak (BÜYÜK BİRLİK) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Yakup Odabaşı | CHP | 2.304 | 39,0 |
| Gökhan Koçak | BÜYÜK BİRLİK | 1.905 | 32,2 |
| Ramazan Şimşek | MHP | 1.213 | 20,5 |
| Selim Akgül | SAADET | 106 | 1,8 |
| Salih Aydemir | YENİDEN REFAH | 92 | 1,6 |
| Fehmi Kandemir | İYİ PARTİ | 77 | 1,3 |
| Güçlü Emre Özgür | ZAFER PARTİSİ | 74 | 1,2 |
| Ümit Göksu | DEM Parti | 30 | 0,5 |
| Hüseyin Sarıaslan | MEMLEKET | 23 | 0,4 |
| Recai Canoruç | ANAP | 10 | 0,2 |
| Diğer (14) | 75 | 1,3 |
Gölbaşı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.522, sandığa gidenlerin oranı %82,1. En çok oyu %39,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,2 ile BÜYÜK BİRLİK yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.301 | 39,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1.474 | 25,2 |
| MHP | 1.375 | 23,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 177 | 3,0 |
| YENİDEN REFAH | 124 | 2,1 |
| İYİ PARTİ | 123 | 2,1 |
| SAADET | 108 | 1,8 |
| MEMLEKET | 32 | 0,6 |
| BTP | 26 | 0,4 |
| DP | 20 | 0,3 |
| Diğer (12) | 98 | 1,7 |
Şafak Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şafak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.554, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %55,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.763 | 55,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.394 | 35,3 |
| Sinan Oğan | 600 | 8,8 |
| Muharrem İnce | 25 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.564, sandığa gidenlerin oranı %87,4. En çok oyu %59,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.905 | 59,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.639 | 40,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.554, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %33,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.277 | 33,8 |
| CHP | 1.277 | 18,9 |
| MHP | 1.188 | 17,6 |
| İYİ PARTİ | 889 | 13,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 343 | 5,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 250 | 3,7 |
| YENİDEN REFAH | 205 | 3,0 |
| BBP | 85 | 1,3 |
| MEMLEKET | 69 | 1,0 |
| AP | 19 | 0,3 |
| Diğer (14) | 62 | 0,9 |