Şahap Gürler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Şahap Gürler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 10.071 kişi (TÜİK).
Şahap Gürler Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şahap Gürler Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şahap Gürler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.071 kişidir. 2007 yılında 10.749 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,0 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Şahap Gürler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şahap Gürler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.071 kişidir. 2007 yılında 10.749 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,3 azaldı.
Şahap Gürler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şahap Gürler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 10.071 | 3,7 |
| 2021 | 9.708 | 1,8 |
| 2020 | 9.534 | 2,5 |
| 2019 | 9.301 | -1,3 |
| 2018 | 9.420 | -0,5 |
| 2017 | 9.468 | -1,6 |
| 2016 | 9.619 | -3,3 |
| 2015 | 9.952 | -1,2 |
| 2014 | 10.073 | -0,4 |
| 2013 | 10.110 | -2,7 |
| 2012 | 10.391 | -0,7 |
| 2011 | 10.469 | -3,8 |
| 2010 | 10.878 | -1,5 |
| 2009 | 11.039 | 0,3 |
| 2008 | 11.011 | 2,4 |
| 2007 | 10.749 | - |
Şahap Gürler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şahap Gürler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şahap Gürler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.213, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %48,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,6 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.638 | 48,6 |
| Mansur Yavaş | CHP | 2.204 | 40,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 266 | 4,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 128 | 2,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 65 | 1,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 44 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 35 | 0,6 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 6 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 6 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 6 | 0,1 |
| Diğer (11) | 32 | 0,6 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.213, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %53,0 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %32,5 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Asım Balcı | AK PARTİ | 2.880 | 53,0 |
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 1.766 | 32,5 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 320 | 5,9 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 144 | 2,6 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 99 | 1,8 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 85 | 1,6 |
| Murat Sipahi | SAADET | 43 | 0,8 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 29 | 0,5 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 14 | 0,3 |
| Hasan Dinçer | ANAP | 13 | 0,2 |
| Diğer (11) | 38 | 0,7 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.213, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %51,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.789 | 51,4 |
| CHP | 1.640 | 30,2 |
| YENİDEN REFAH | 337 | 6,2 |
| DEM Parti | 151 | 2,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 127 | 2,3 |
| BTP | 108 | 2,0 |
| İYİ PARTİ | 106 | 1,9 |
| SAADET | 58 | 1,1 |
| Bağımsız | 28 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 14 | 0,3 |
| Diğer (14) | 68 | 1,3 |
Şahap Gürler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şahap Gürler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.120, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %69,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.429 | 69,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.473 | 23,2 |
| Sinan Oğan | 408 | 6,4 |
| Muharrem İnce | 26 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.123, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %74,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %25,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.568 | 74,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.574 | 25,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.120, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %47,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,2 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.993 | 47,4 |
| MHP | 1.084 | 17,2 |
| CHP | 747 | 11,8 |
| İYİ PARTİ | 412 | 6,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 300 | 4,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 221 | 3,5 |
| YENİDEN REFAH | 214 | 3,4 |
| BBP | 113 | 1,8 |
| MEMLEKET | 59 | 0,9 |
| AP | 16 | 0,2 |
| Diğer (13) | 57 | 0,9 |